گلوبال تایمز: آمریکا از سوئیفیت به عنوان سلاحی علیه ایران استفاده کرد

پکن- ایرنا- گلوبال تایمز روزنامه ارگانی حزب حاکم چین نوشت که آمریکا از سوئیفت به عنوان سلاحی علیه کشورهای دیگر از جمله ایران برای تحمیل خواسته های خود استفاده می کند.

به گزارش ایرنا گلوبال تایمز روز چهارشنبه نوشت که آمریکا نه تنها علیه ایران بلکه علیه کشورهای دیگری مانند زیمبابوه و ونزوئلا از سوئیفت به عنوان ابزاری برای دستیبای به اهداف خود استفاده کرده است.

این روزنامه چینی که روزنامه ارگانی حزب حاکم چین هم به شمار می رود به آمریکا هشدار داد که حذف پکن از نظام پرداختی بین المللی دلاری موسوم به سوئیفیت تبعات سنگینی برای جوانب ذی ربط خواهد داشت.

گزارش می افزاید این موضوع در برخی رسانه ها مطرح شده است که با شدت گرفتن رویارویی آمریکا با چین و روسیه، این کشور شاید بخواهد از سوئیفت برای افزایش فشارها بر طرفین استفاده کند.

روزنامه چینی ضمن هشدار شدید اللحن به آمریکا در این زمینه تصریح کرده است که اگر واشنگتن دست به چنین کاری بزند و دسترسی چین و روسیه به سوئیفت را قطع کند آن زمان کل نظام مالی و بانکی بین المللی دستخوش ویرانی خواهد شد.

نشریه افزود که آمریکا از هیچ فشاری علیه چین دریغ نمی کند برای شرکت های مخابراتی مانند هواوی محدودیت اعمال کند و علیه شرکت های چینی تبعیض قایل می شود و جنگ تجاری و تعرفه علیه پکن راه انداخته است.

گزارش خاطر نشان می کند که یک ابزار دیگر هم برای آمریکا باقی مانده است و آن هم سلاح سوئیفت است و این احتمال می رود که آمریکا بخواهد از آن علیه چین استفاده کند.

معاملات در سیستم پرداخت مالی بین بانکی جهانی که سوئیفت نامیده می شود با دلار انجام می شود و چون دلار آمریکا عمده ارز آن است برای همین تحت نظارت کامل واشنگتن است.

چین در سال ۲۰۱۵ میلادی یک نظام پرداختی بین بانکی برای تبادلات مالی مرزی به نام «سی آی پی اس» که عمده ارز آن یوان پول ملی این کشور است، راه اندازی کرد.

روزنامه چینی در پایان به آمریکا هشدار داده است که قطع دسترسی چین به سوئیفت ابرقدرتی دلار آمریکا را از بین می برد و نباید فراموش کرد که چین دومین اقتصاد جهان دارای ذخیره دلاری بالایی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =