تخصیص ۲ هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: دو هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از فعالیت کسب‌ و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا در استان خراسان رضوی تخصیص یافت.

محمد سنجری سه شنبه شب در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان کاشمر افزود: با توجه به اینکه ۵۰ درصد مشاغل استان خراسان رضوی در بخش خدمات هستند به همین جهت از شیوع ویروس کرونا آسیب بسیاری دیدیم و افراد بسیاری کارشان را از دست دادند و به همین مناسبت دولت منابع خوبی را برای حمایت از کسب ‌و کارها و خانوارها تخصیص داد.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۴ رسته فعالیتی آسیب دیده از کرونا توسط ستاد ملی کرونا شناسایی شده ‌است و  برای حمایت از فعالیت و کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا اعتبارات خوبی تخصیص یافت و به ازای هر نفر بیمه شده در این ۱۴ رسته بین ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: بیشترین افراد آسیب دیده ناشی از کرونا مربوط به بخش حمل‌ و نقل و راهداری هستند و در گام اول در ۱۴ رشته ۶۷ هزار واحد آسیب دیده براساس کد بیمه تأمین اجتماعی شناسایی شدند که ۱۸۳ هزار نفر در این واحدها مشغول به کار بودند و آسیب دیدند.

سنجری افزود: سهم واحدهای آسیب دیده ناشی از کرونا در شهرستان کاشمر دو هزار و ۸۶ واحد است که در این واحدها سه هزار و ۲۸۷ نفر مشغول به کار هستند که اگر به این افراد توجه نشود در عمل به تعهد اشتغالمان موفق نخواهیم بود.

وی ادامه داد: اعتباری که در این مرحله به شهرستان کاشمر تخصیص پیدا کرده ۳۳ میلیارد تومان برای پرداخت به دو هزار و ۸۶ واحد آسیب‌دیده از کرونا است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: بیشترین افرادی که در کاشمر کسب و کارشان متاثر از ویروس کرونا شد هزار و ۶۲۲ نفر مربوط به حوزه حمل ‌و نقل بودند که مبلغ ۶ میلیون تومان با تسهیلات ۱۲ درصد و بازپرداخت دوساله و سه ماه دوره تنفس به آنها پرداخت می‌شود.

سنجری افزود: پارسال به‌رغم تمامی تحریم‌هایی که داشتیم اما شاخص‌های اقتصادی استان رشد خوبی داشت به‌ طوری ‌که بعد از گذشت ۱۵ سال در پائیز نرخ بیکاری استان به ۶.۳ درصد کاهش یافت، نرخ بیکاری روستایی به ۱.۳ درصد رسید و نرخ رشد اقتصادی به بالای ۴۵ درصد ارتقاء یافت.

وی اضافه کرد: اگر ویروس کرونا شیوع پیدا نمی‌کرد بدون شک استان خراسان رضوی به‌عنوان الگویی در اجرایی مثلث توسعه اقتصادی می‌توانست در کلان کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: اگرچه امسال هم با ویروس کرونا شروع شد و اولویت‌ها بر حفظ سلامت شهروندان بود اما موجب نشد در استان خراسان از پیگیری مباحث مرتبط با حوزه اقتصادی غافل شویم.

سنجری افزود:  تعهد سال گذشته شهرستان کاشمر ایجاد اشتغال برای هزار و ۶۸۸ نفر بود که برای دو هزار و ۸۴ نفر و بیش از تعهد داده شده اشتغال ایجاد شد.

وی مطرح کرد: در سال ۹۹ برای اشتغال استان خراسان رضوی ۸۶ هزار فرصت شغلی هدف‌گذاری شده است.

فرماندار کاشمر هم در این نشست با قدردانی از تلاش معین‌های اقتصادی که در این شرایط سخت با همه مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند افزود: همه مسوولان موظف هستند در جهت رفع مشکلات معین‌های اقتصادی بیش از گذشته تلاش کنند.

مسلم ساقی گفت: باید برای فعال‌سازی واحدهای نیمه تعطیل و یا راکد تلاش نمود، سال قبل هشت واحد فعال شدند و امسال نیز ۱۰ واحد تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل در شهرستان کاشمر داریم که باید بتوانیم تا پایان سال بخشی از آنها را فعال کنیم.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۱۰ هزار و  ۸۱۷ تن را در کشور گرفته است.

همچنین تاکنون ۱۸۸ هزار و ۷۵۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۴۹  نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha