بورل: الحاق کرانه باختری به معنای پایان راه‌حل دو دولت است

تهران- ایرنا- مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در یک نشریه صهیونیستی نوشت که الحاق کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی، به معنای پایان راه‌حل دو دولت است.

«جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در یادداشتی که در روزنامه جروزالم پست منتشر شد، راه حل دو دولت را «تنها راه واقع‌بینانه و پایدار» برای پایان دادن به منازعه اسرائیل و فلسطین دانست و افزود که به خطر افتادن این راه حل برای اروپایی‌ها دردناک است.

بورل با تاکید بر اینکه پروژه الحاق کرانه باختری که توسط رژیم صهیونیستی اعلام شده، به معنای پایان راه حل دو دولت است، تاکید کرد: اعضای اتحادیه اروپا بر این باور هستند که الحاق نقض قوانین بین‌الملل است.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که الحاق کرانه باختری نه فقط بر زندگی فلسطینیان، بلکه بر ساکنان فلسطین اشغالی، کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی تاثیر خواهد گذاشت و باعث تاثیر منفی بر دیگر مناطق مورد مناقشه خواهد شد.

وی تصریح کرد که آسیب رساندن به نظام بین‌الملل با نقض هنجارهای اساسی آن و مشروع کردن اشغال سرزمین‌ها از طریق زور هرگز از سوی اتحادیه اروپا پذیرفته نخواهد شد.

بورل همچنین هشدار داد که در صورت پیشبرد طرح الحاق توسط رژیم صهیونیستی، روابط این رژیم با اروپا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی قصد دارد از روز چهارشنبه (۱۱ تیر) طرح جنجالی الحاق مناطق کرانه باختری به اراضی اشغالی را با وجود موج فزاینده مخالفت‌ها و انتقادات بین‌المللی اجرایی کند.

قرار است در نخستین گام این طرح، بیش از ۳۰ درصد از خاک کرانه باختری اشغال و به سرزمین‌های اشغالی ضمیمه شود.

گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی نوار غزه دیروز -دوشنبه- از توافق بر سر طرحی ملی یکپارچه و فراگیر برای مقابله با اجرای طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری از سوی صهیونیست‌ها خبر داده و و در مخالفت با این طرح چهارشنبه آینده را «روز خشم ملی فلسطینی‌ها» اعلام کردند.

گروه‌های فلسطینی مانند حماس و فتح بشدت درباره اجرای این طرح و عواقب آن هشدار داده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =