۱۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۴۳
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83840007
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر لبنان: برخی دنبال فروپاشی اقتصادی کشورند

تهران- ایرنا- نخست وزیر لبنان گفت: برخی افراد خواهان فروپاشی اقتصادی و مالی کشور هستند و برای جلوگیری از هرگونه کمک به لبنان تلاش می کنند.

به گزارش پایگاه خبری المنار، حسان  دیاب روز سه شنبه در آغاز نشست شورای وزیران افزود: این افراد برای توقف برنامه افتتاح فرودگاه که قرار است فردا انجام شود، تلاش و   نیز خبرهای کذبی را ترویج می کنند مبنی بر اینکه دولت مبلغ معینی را برای ورود دلار همراه مسافر به لبنان تعیین کرده است.

وی گفت: مسافران مجازند هر اندازه که می خواهند دلار وارد کشور کنند و نه تنها هیچکس مانع آنان نخواهد شد، بلکه ما از لبنانی های مقیم خارج که به کشور سفر می کنند نیز می خواهیم برای کمک به خانواده و جامعه شان، با خود دلار بیاورند و به شایعات گوش ندهند.

دیاب افزود: در کشورهای دیگری که پول ملی شان در معرض فشار مقابل دلار قرار گرفت، مردم برای مقابله با چالش موجود دلارهایشان را فروختند تا از پول ملی حمایت کنند و پایبندی ملی خود را به دور از اختلافات سیاسی نشان دهند، اما آنچه در لبنان رخ می دهد، عکس این موضوع است.
وی در باره منطقه اقتصادی الخالصه لبنان نیز گفت: برای ما حاکمیت ملی مقدس است و با تمامی ابزارهای مشروع از آن حفاظت خواهیم کرد و از ذره ای خاک، آب و منابع خود کوتاه نخواهیم آمد. 
کاهش بی سابقه ارزش پول ملی به یک سوم آن، بیکاری ، ضعف در خدمات رسانی در بخش های برق و دفع زباله، گرانی های افسار گسیخته، کمبود شدید دلار و بالا رفتن قیمت آن و کاهش میزان اعتبار بین المللی مالی لبنان باعث شده تا بخش هایی از مردم این کشور پس از چند ماه بار دیگر در خیابان ها تظاهرات کرده و علیه گرانی و فساد اقتصادی و دولتی اعتراض کنند.
پیش از ناآرامی ها، هر دلار با یک هزار و ۵۰۰ لیره لبنانی مبادله می شد و اکنون این رقم از مرز ۳ هزار و ۲۰۰ لیره در برابر یک دلار نیز فراتر رفته است.
دلیل بخشی از این نابسامانی اقتصادی انتقال غیرقانونی میلیاردها دلار سرمایه های مردمی و بانکی این کشور به خارج و به ویژه به سوئیس است و یکی از خواسته های اصلی مردم و مسوولان این کشور شناسایی عاملان این موضوع و بازگشت این اموال به داخل لبنان است.
لبنان از اواسط سال ۱۳۹۸ شاهد ناآرامی بود که برای مدتی کاهش یافت و بار دیگر در روزهای اخیر ناآرامی ها در لبنان آغاز شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =