۱۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۹
کد خبرنگار: 2108
کد خبر: 83839919
۰ نفر

برچسب‌ها

سالانه ۱۸ هزار تُن گندم در بانه مصرف می‌شود

سنندج - ایرنا - رییس جهاد کشاورزی بانه گفت: سرانه مصرف سالانه گندم در این شهرستان ۱۸ هزار تن است که میزان تولید این محصول کمتر است و تا رسیدن به خودکفایی فاصله زیادی دارد.

کریم شریفی عصر سه‌شنبه در جلسه کارگروه گندم اظهار داشت: امسال پیش بینی می شود هفت هزار تُن گندم در مزارع زیر کشت برداشت شود که پنج هزار تُن آن در قالب محصول مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری خواهد شد.

وی با بیان اینکه گندم در بانه به صورت کشت دیم و آبی تولید می‌شود، اضافه کرد: امسال چهار هزار و ۵۰۰ هکتار زمین به صورت دیم و ۳۰۰ هکتار به صورت آبی به کشت این محصول استراتژیک اختصاص یافته است.

شریفی افزود: با توجه به اینکه معیشت مردم روستاهای بانه از تجارت مرزی به کشاورزی و دامپروری تغییر کرده، ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت جو اختصاص یافته و تغییراتی در تولید محصولات کشاورزی بنابر نیاز کشاورزان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: امسال در ۶۰۰ هکتار از اراضی زیر گشت گندم مبارزه با سن مادر، ۶۷۰ هکتار مبارزه با سن پوره، ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ، ۲۰۰ هکتار مبارزه با علف هرز باریک برگ و یک هزار و ۶۵۰ هکتار مبارزه با علف هرز پهن برگ انجام شده است.

رییس اداره جهاد کشاورزی بانه تاکید کرد: در حال حاضر هشت دستگاه کمباین برای برداشت محصول زراعی گندم در اراضی این شهرستان فعال است که در پیک برداشت محصول این تعداد به ۱۸ دستگاه افزایش می‌یابد.

وی گفت: برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان سه مرکز خرید در شهر کانی سور بوئین و روزستای شوی پیش بینی شده و قیمت خرید هر کیلوگرم گندم نیز امسال ۲۵ هزار ریال تعیین شده است.

شریفی افزود: سال گذشته با توجه به قیمت پایین گندم یک هزار و ۶۳۵ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در بانه خریداری شد اما امسال با توجه به افزایش قیمت خرید گندم پیش بینی می شود پنج هزار تُن گندم خریداری شود.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =