سفیر  ایران در اتحادیه اروپا: تحریم‌های سزار تروریسم اقتصادی است

تهران -ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا و بلژیک گفت: تحریم‌های سزار علیه مردم سوریه در حکم مبادرت به تروریسم اقتصادی است که زندگی بسیاری از انسان‌های بی‌گناه را به تباهی می‌کشاند.

«غلامحسین دهقانی» که به نمایندگی از ایران در کنفرانس چهارم بروکسل برای آینده سوریه و منطقه حضور یافته بود،در واکنشی قاطع به سخنان وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد: وزیر خارجه عربستان سعودی که حکومت متبوعش بانک مرکزی تروریسم و بانی اصلی افراط گرایی در منطقه و ورای آن است، در تلاش برای فرار از اتهاماتی که به خاطر جنایات این کشور در سوریه با آن روبه رو است، به اتهام‌زنی به ایران روی آورده است.

دهقانی افزود: همه می‌دانند که در یک دهه گذشته ایران در خط اول جبهه مبارزه با داعش و تروریسم تکفیری در سوریه و منطقه قرار دارد.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران از همه تدابیری که برای کاهش آلام و رنج مردم سوریه اتخاذ شده، استقبال می‌کند، افزود: ایران از درخواست دبیرکل ملل متحد برای آتش بس جهانی به طور عام، و به ویژه توقف درگیری‌ها در سوریه استقبال و از آن حمایت می کند.

دهقانی با اشاره به تلاش‌های ایران در یک دهه گذشته در کمک به مردم سوریه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بویژه در دوران شیوع کرونا تلاش کرده است به نیازهای بشردوستانه مردم سوریه رسیدگی کرده و از مصائب آنها بکاهد و این کار را ادامه خواهد داد و جامعه بین‌المللی هم مسئولیتی مضاعف در برابر مردم سوریه دارد.

دهقانی با تقبیحِ تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از جمله علیه سوریه و تمدید این تحریم‌ها تاکید کرد: این تحریم‌ها روند مبارزه با کرونا را دشوارتر کرده و فشار اصلی آن را مردم عادی تحمل می‌کنند.

 این دیپلمات کشورمان مشخصا به اعمال قانون تحریمی سزار علیه مردم سوریه اشاره کرد و آن را خلاف حقوق بین‌الملل و اصول بنیادین اخلاقی و انسانی توصیف کرد و افزود: تنها نتیجه این تحریم‌ها وخامت بیش از پیش رنج و مصیبت مردم سوریه است .

سفیر ایران در اتحادیه اروپا متذکر شد: ما بر این باوریم که تحمیل چنین تحریم‌هایی در حکم مبادرت به تروریسم اقتصادی است که زندگی بسیاری از انسان‌های بیگناه را به تباهی می‌کشاند.

دهقانی به کمک‌های جهانی برای بازسازی سوریه اشاره کرد و گفت: این نوع کمک‌ها نباید دستمایه‌ای برای اخذ امتیازات سیاسی باشد و جامعه جهانی باید حداقل‌های ضروری مربوط به بازسازی و بازگشت امن آوارگان سوری به موطن خود را فراهم کند.

وی با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای فرایند آستانه و تلاش‌های ایران برای پایان دادن به درگیری نظامی در سوریه گفت: ایران همواره برای توقف عملیات نظامی و نیل به راه‌حلی سیاسی کوشیده و به تشکیل کمیته قانون اساسی به عنوان مبنایی برای گفت و گوهای سوری-سوری کمک کرده است .

سفیر ایران در بلژیک تصریح کرد: هرگونه موفقیت در روند سیاسی منوط به احترام برای حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و خروج نیروهای خارجی است که به صورت غیرقانونی در این کشور حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha