۷۰ طرح عمران شهری در کاشان آماده بهره‌برداری می‌شود

کاشان- ایرنا- شهردار کاشان گفت: پیش‌بینی می‌شود نزدیک به ۷۰ طرح عمرانی در دست اجرا تا پایان سال‌جاری با اعتبار بیش از سه هزار میلیارد ریال در مناطق پنج‌گانه این شهر به بهره‌برداری برسد.

سعید ابریشمی‌راد روز سه‌شنبه در نشستی خبری بیان کرد: اجرای  این طرح‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که با توجه به هزینه‌های نگهداری شهر با الزام رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و گندزدایی معابر، در زمان شیوع بیماری کرونا این مجموعه کمتر از یک میلیارد ریال درآمد و بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال هزینه داشت.

وی افزود: شهرداری کاشان به علت بیماری کووید ۱۹ در این شهر از هجدهم اسفند سال گذشته تا ۲۶ فروردین امسال هیج دریافت درآمدی نداشت، در حالی که هر سال چنین روزهایی، دوران طلایی تامین منابع درآمدی شهرداری بود.

به گفته شهردار کاشان، بدهی مردم به این مجموعه تا پایان سال ۹۸ به نزدیک ۷۱۰ میلیارد ریال می‌رسد.

وی با اشاره به درآمدهای پایدار و غیرپایدار شهرداری‌ها اظهار داشت: عوارض‌های نوسازی، اصناف و خودرو از جمله درآمدهای پایدار شهردای‌ها به شمار می‌رود و نزدیک به ۴۰۰ میلیارد ریال بدهی‌های مردم مربوط به عوارض نوسازی است.

ابریشمی‌راد اضافه کرد: با وجود اینکه برای پرداخت عوارض نوسازی فرهنگ‌سازی شده است، رسانه‌ها هم کمک کرده‌اند و حتی پویشی نیز در این زمینه راه‌اندازی شد اما پرداخت عوارض نوسازی بین مردم هنوز نهادینه نشده است.

وی دریافت عوارض کسب و کار را از دیگر منبع‌های درآمد پایدار شهرداری برشمرد و عنوان کرد: اصناف کاشان نیز بر اساس قبض‌هایی که صادر و پرداخت نشده است، ۲۰۰ میلیارد ریال بدهکار هستند.

شهردار کاشان با اشاره به عوارض خودرو نیز گفت: همه خودروهایی که در شهر رفت و آمد می‌کنند یا پلاک‌گذاری می‌شوند، باید سالانه به این مجموعه عوارض پرداخت کنند اما از آنجایی که نظام پرداخت عوارض چنان است که مالکان خودروها در همه شهرها می‌توانند پرداخت داشته باشند، آمار دقیقی از میزان بدهی در دسترس نیست.

وی ادامه داد: بر اساس بانک اطلاعات پلاک‌گذاری راهنمایی و رانندگی و متوسط ارزش قیمت خوردها تا پایان سال گذشته، تخمین زده می‌شود که می‌توانستیم نزدیک به ۱۱۰ میلیارد ریال عوارض دریافت کنیم که این مهم نیز تحقق نیافت.

ابریشمی‌راد در مورد درآمد شهرداری از محل ارزش افزوده نیز تشریح کرد: بر اساس قانون درصدی از این ارزش افزوده‌ باید به شهرداری‌ها پرداخت شود اما قوانینی که وضع شده است، به سود شهرداری‌هایی مانند کاشان نیست.

وی افزود: کاشان شهری صنعتی است و بر اساس قانون، ارزش افزوده‌ها باید به حساب خزانه دولت واریز شود و پس از آن بر اساس فرمول‌هایی به نسبت جمعیت بین استان‌ها و شهرستان‌ها تقسیم شود.

شهردار کاشان بیان کرد: این خطه ۶.۷ درصد جمعیت استان اصفهان را دارد، در حالی که از نظر درآمد ارزش افزوده سهم این شهرستان زیاد است اما مبلغی که در اختیار قرار می‌گیرد، متناسب نیست و شهرداری خیلی متضرر می‌شود.

وی همچنین به موضوع بدهی دستگاه‌های دولتی به شهرداری کاشان اشاره کرد و گفت: بخشی از بدهی‌ها مربوط به عوارض نوسازی است که اداره‌ها پرداخت نمی‌کنند و در مجموع تا پایان سال گذشته در سامانه سمان نزدیک به ۸۰۰ میلیارد ریال ثبت شده است.

ابریشمی‌راد بدهی دولت برای تخفیف‌های بافت فرسوده به شهرداری کاشان تا پایان سال گذشته را ۱۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: تلاش شد بابت بدهی بانکی شهرداری این مبلغ تسویه شود که تا کنون محقق نشده است.

وی در مورد بلیت اتوبوس‌های درون شهری نیز بیان کرد: بر اساس قانون به ازای قیمت تمام شده بلیت اتوبوس‌ها یک سوم مردم، یک سوم شهرداری و یک سوم را باید دولت پرداخت کند که سالهاست که دولت سهم خود را پرداخت نکرده است.

شهردار کاشان اضافه کرد: با توجه به بهای تمام شده بلیت در کاشان و از آنجایی که میزان استفاده از اتوبوس در این شهر پایین است، به ازای هر نفر استفاده از بلیت اتوبوس در این شهر گران تمامی می‌شود اما شهرداری خلاء سایر دستگاه‌ها پر کرده است؛ یعنی شهرداری افزون بر پرداخت سهم خود، تخفیف به شهروندان می‌دهد و سهم یک سوم دولت را هم پرداخت می‌کند.

کاشان با جمعیت افزون بر ۳۰۰ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال کلانشهر اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha