پ. ک.ک مدعی کشته شدن یکصد نظامی ترکیه در شمال عراق شد

بغداد – ایرنا – سخنگوی نظامی حزب کارگران کردستان (پ. ک.ک) روز سه شنبه مدعی شد که در جریان درگیری های دو هفته گذشته بین نیروهای این حزب و نظامیان ترکیه چهار نفر از این نیروها و یکصد نظامی ترک کشته شده اند.

«زاگرس هیوا» روز سه شنبه در گفت و گو با وبگاه کردی «شفق نیوز» اعلام کرد که عملیات نظامی ترکیه در مناطق مرزی شمال عراق ادامه دارد و از آغاز آن در دو هفته گذشته تاکنون چهار عضو پ. ک.ک در منطقه «هفتنین» استان دهوک و همچنین ۱۰۰ سرباز ترک کشته شدند.

به ادعای وی، پ. ک.ک در این مدت ۲ فروند بالگرد ارتش ترکیه را نیز سرنگون کرده است.

وی گفت که ارتش ترکیه در عملیات خود تا عمق ۳۰ کیلومتر در منطقه «خواکورک» از مثلث مرزی و ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری منطقه هفتنین در شمال زاخو واقع در استان دهوک نفوذ کرده است.

ورود آنکارا به حریم شمال عراق ابتدا در عملیات «پنجه عقاب» با حملات هوایی و کوبیدن پایگاه‌های «پ. ک.ک» آغاز شد، اما دو روز پس از آن با اعلام عملیات جدید «پنجه ببر»، نیروهای ارتش ترکیه از راه زمینی نیز وارد اقلیم کردستان عراق شدند.

عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد و آن‌گونه که مسوولان و مقام‌های سیاسی و حزبی اقلیم و دولت مرکزی فدرال عراق می‌گویند، هر روز که می‌گذرد دامنه و گستره بیشتری از خاک عراق را در برمی‌گیرد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه عراق، از همان اوایل حمله ترکیه به خاک این کشور، در دو نوبت «فاتح یلدیز»، سفیر آنکارا را در عراق فراخواند و در یادداشت‌های اعتراضی شدید به وی، خواستار متوقف کردن اقدام‌های تحریک‌آمیز ترکیه در شمال عراق شد.  

وزارت خارجه عراق، حملات ترکیه به شمال این کشور را به منزله زیرپا گذاشتن حرمت و حاکمیت عراق دانسته و آن را به شدت محکوم کرده است.
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که ما با قاطعیت این تخلفات ترکیه که نقض منشورها و قوانین بین‌المللی است را محکوم و بر ضرورت تعهد آنکارا برای متوقف کردن بمباران‌ها و عقب‌نشینی نیروهای متجاوز تاکید می‌کنیم.  
با وجود اعتراض دولت فدرال عراق و حکومت اقلیم کردستان این کشور، حملات ترکیه همچنان به شمال عراق ادامه دارد که این مساله به باور برخی در اقلیم کردستان، به نگرانی‌ها از اهداف آنکارا دامن زده است.

بر اساس اعلام منابع عراقی در حملات چند روز گذشته هواپیماهای ترکیه به شمال عراق تاکنون چند غیرنظامی کشته شده‌اند.

حملات جدید نظامی ترکیه به شمال عراق پس از آن آغاز شد که آنکارا اعلام کرد عناصر پ. ک.ک از داخل خاک اقلیم کردستان به نیروهای نظامی ترکیه حمله می‌کنند.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می‌جنگد.
این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.
ارتش ترکیه مدتی است با انجام عملیاتی موسوم به «پنجه عقاب» در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر پ. ک.ک است.
درگیری های مسلحانه ترکیه و حزب کارگران کردستان این کشور تا کنون بیش از ۴۰ هزار کشته برجا گذاشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =