روی خوش مشترکان صنعتی فارس به مصرف بهینه برق

شیراز - ایرنا- مشترکان صنعتی نقشی اساسی در عبور از نقطه اوج مصرف تابستانی برق دارند ، این مشترکان در استان فارس با عقد تفاهم نامه‌هایی متعهد می شوند که در ساعات اوج ، از مصرف برق بکاهند و در مقابل پاداش هایی دریافت کنند.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان فارس روز سه شنبه ، از همکاری و مشارکت ۵۵ درصدی مشترکان صنعتی این استان با برنامه‌های اوج بار شرکت در سال گذشته خبر داد و گفت: تعداد یک هزار و ۸۸ مشترک صنعتی در این طرح مشارکت داشتند ، نتیجه این همکاری، صرفه جویی ۳۰ مگاوات انرژی برق را به دنبال داشت.

فرشید رستمی،  با مهم توصیف کردن  نقش صنایع استان فارس در گذر موفق از اوج  بار تابستانی برق اظهار داشت: در راستای اقدامات مدیریت مصرف و کاهش اوج بار در سال جاری  یک هزار و ۶۰۳ تفاهم‌نامه‌ همکاری با مشترکین صنعتی استان منعقد شده است که امیدواریم در سایه این همکاری و تعامل بتوانیم گام‌های موثری در زمینه عبور موفق از اوج بار و تامین برق مطمئن و پایدار جهت تمامی مشترکین برداریم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته در قالب طرح های تشویقی مبلغ ۳۳ میلیارد و ۷۴۵ میلیون ریال پاداش به مشترکین صنعتی استان فارس پرداخت شد، اظهار داشت: در سال جاری نیز به آن دسته از مشترکین صنعتی که با رعایت الگوی مصرف در زمان پیک بار مشارکت و همکاری نمایند، متناسب با مقدار کاهش مصرف و روزهای همکاری پاداش تعلق می گیرد.

وی توضیح داد: در طرح ذخیره عملیاتی، مشترکین بالای ۲۰۰ کیلووات درصورت کاهش حداقل ۱۰ درصد  مصرفی نسبت به مصرف  ۱۰ روز قبل از اولین درخواست کاهش بار در بازه همکاری ۱۶ خرداد تا ۱۵ شهریور از ساعت ۱۳ الی ۱۷ پاداش داده خواهد شد.

رستمی اضافه کرد: در طرح تعطیلات و تعمیرات، نیز مشترکین صنعتی در صورت کاهش حداقل ۱۰ درصد   مصرفی نسبت به متوسط یک ماه گذشته در بازه همکاری اول تیر تا ۳۱ مرداد ماه از ساعت ۱۳ الی ۱۷ مشمول پاداش همکاری می شوند.

این مقام مسئول همچنین گفت: در طرح اوج بار ، مشترکین صنعتی درصورت کاهش حداقل ۱۰ درصد   مصرفی نسبت به متوسط یکماه گذشته  در بازه همکاری  ۲۰ خردادماه تا ۱۵ شهریور از ساعت ۱۳ الی ۱۷ می توانند از پاداش برخوردار گردند.

رستمی، طرح جابجایی روز تعطیل جمعه با یکی از روزهای هفته را از جمله راهکارهای مناسب مدیریت مصرف برق در روزهای اوج بار عنوان کرد و بیان داشت: در طرح جابجایی تعطیلات هفتگی از جمعه به یکی از روزهای کاری، به آن دسته از مشترکین صنعتی  که بتوانند ۷۰ درصد میزان  مصرفی خود را  در بازه  یکم تیرماه تا ۳۱ مردادماه  کاهش دهند،  پاداش مشارکت تعلق خواهد گرفت.

مدیردفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، به طرح تعیین ساعت کار برنامه ریزی شده مناسب برای صنایع نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در طرح تعیین ساعت کار برنامه ریزی شده، مشترکین درصورتی که ۸۰ درصد میزان  مصرفی ساعات ۱۳ الی ۱۷ را نسبت به ساعات صبح در بازه همکاری اول تیرماه تا ۳۱ مرداد ماه کاهش دهند، مشمول پاداش می شوند.

رستمی، استفاده از سیستم روشنایی موضعی و کاهش ارتفاع روشنایی تا سطح ، خاموش کردن ماشین آلات در زمان های استراحت پرسنل و تعویض شیفت های کاری، جایگزین نمودن الکتروموتورهای فرسوده با نوع پر بازده، را از جمله  راهکارهای مدیریت مصرف در بخش صنعت برشمرد و گفت:  انتقال ساعت کاری به ساعت کم باری یا خاموش کردن برخی از دستگاه های پر مصرف در ساعت اوج مصرف، استفاده از روشنایی های فوق کم مصرف و پر بازده، عایق کاری لوله های بخار، آب گرم، آب سرد و مبدل های حرارتی درطول مسیر انتقال نیز از دیگر موارد مهم و تاثیرگذاری به شمار می روند .

وی ادامه داد : می توان با بکار گیری این روش‌ها  تا حد زیادی در مصرف انرژی در بخش صنعت  به ویژه در روزهای اوج بار تابستان  صرفه جویی به عمل آورد.

اخبار مرتبط