فارس و وضعیت شکننده گروه‌های پر خطر در ابتلا به کرونا

شیراز - ایرنا- گروه‌های پر خطر افرادی هستند که یک بیماری زمینه ای مانند دیابت ، پرفشاری خون ، چاقی و عوارض مشابه داشته باشند ، این افراد بیش از سایرین در خطر ابتلا و مرگ ناشی از کرونا قرار دارند، ۲۲ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال استان فارس مبتلا به پرفشاری خون، ۱۰ درصد آنها مبتلا به دیابت و حدود ۱۵ درصد مبتلا به چاقی بی رویه هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، روز سه شنبه اعلام کرد:  بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، پرفشاری خون، آسم، بیماری های مزمن تنفسی، سرطان، نارسایی کلیوی و چاقی مفرط از گروه های پرخطر در اپیدمی کرونا به شمار می روند  که در صورت آلودگی با ویروس کرونا و ابتلا به  ، اغلب دچار بیماری شدید می شوند و گاهی نیاز به بستری پیدا می کنند.

عبدالرسول همتی  گفت: تاکنون حدود ۶۸ درصد افرادی که به علت بیماری کرونا  جان خود را از دست داده اند، یک بیماری زمینه ای داشته اند.

او افزود:، هر چند تعدادی از بیماری ها و عوامل خطر زمینه ای در افراد به صورت مشترک مشاهده می شود، اما با احتساب سایر عوامل خطر، حدود ۲۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال دست کم یک بیماری زمینه ای دارند و گروه پرخطر از لحاظ ابتلا به بیماری کرونا ، عوارض آن و مرگ و میر به علت این بیماری محسوب می شوند، دست کم یک نفر از هر ۵ نفر بالای ۳۰ سال است.

معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: بارداری و سالخوردگی به تنهایی و بدون هیچگونه بیماری زمینه ای نیز از عوامل خطر ابتلا به نوع شدید کرونا است.

دکتر همتی گفت: با توجه به وضعیت فعلی و افزایش میزان ابتلا به ویروس کرونا و افزایش میزان بستری و مرگ به علت کرونا در استان فارس ، انتظار داریم مردم به توصیه های بهداشتی پیشگیری از ابتلا به کرونا توجه بیشتری داشته باشند.

او در این زمینه توصیه کرد: افراد پرخطر و  دارای بیماری های زمینه ای نباید در محل های شلوغ و پر رفت و آمد تردد کنند. همواره به خاطر داشته باشیم حضور در میهمانی ها، دورهمی و مجالس ترحیم، جان همه خانواده ها را به خطر می اندازد و افراد دارای بیماری های زمینه ای در صورتی که ناچار به حضور در خارج از منزل شدند، باید ماسک بزنند و فاصله دست کم یک متر را از دیگران رعایت کنند و مدت حضور خود در خارج از منزل را به کمترین میزان برسانند.

معاون بهداشت دانشگاه در ادامه گفت: به همت مراقبان سلامت و بهورزان، مرحله سوم غربالگری تلفنی گروه های آسیب پذیر و پرخطر از نظر کرونا در مراکز تابعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز اجرا می شود.

به گفته دکتر همتی، ثبت علایم در سامانه خوداظهاری Salamat.gov.ir از سوی افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای بسیار با اهمیت است.

این مقام مسوول در دانشگاه اشاره کرد: مشاوران ما با شماره تلفن های ۴۰۳۰،۱۸۱۹ و۱۹۰ راهنما و پاسخگوی سوالات مردم هستند.

از دیروز تا امروز ۱۰ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۵۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران کرونا  در کشور به ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر رسید متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۷ بیمار کرونا  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۸۱۷ نفر رسید.

اخبار مرتبط