قضات مجازات زندان را برای جرایم مهم و خشن به کار گیرند

کرمانشاه- ایرنا- رییس کل دادگستری استان کرمانشاه با تاکید براستفاده حداکثر از مجازات‌های جایگزین حبس، از قضات خواست مجازات زندان را برای جرایم مهم و خشن به کار گیرند.

«پرویز توسلی‌زاده» روز سه‌شنبه در قالب هیاتی از معاونان خود از دادگستری شهرستان سنقر بازدید کرد و در دیدار با قضات و کارکنان این شهرستان ضمن و بررسی عملکرد حوزه قضایی این شهرستان، افزود: قضات در جرم های غیر از جرایم مهم و خشن براساس رهیافت‌های قانونی از احکام جایگزین و حتی المقدور افراد مجرم را در امور مذهبی به کار گیرند که علاوه بر گذران دوران محکومیت بهره معنوی نیز گیرد.

وی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر در دسترس بودن مردم و آسان کردن کارها برای آنها، گفت: اعتقاد ما بر این است هر چه در کنار مردم و حلال مشکلات آنها باشیم به رسالت انقلابی و ولایی بودن خود عمل کرده ایم.

او خطاب به کارکنان و قضات شهرستان سنقر تاکید کرد در تمام پرونده ها سازش را در اولویت قرار دهید و با اقناع مردم سعی در حل اختلافات به صورت ریشه ای داشته باشید. اقناع مردم خدمت به نظام است.

توسلی زاده در بخش دیگری از سخنان خود به فرماندار شهرستان توصیه کرد با استفاده از معاون اجتماعی خود و همکاری دادگستری و با شناسایی اختلافات میان مردم صلح و سازش را ترویج دهند و با همکاری انتظامی ضمن مدیریت اختلافات مانع از شکل گیری اختلافات جدید شوند.

وی با بیان اینکه بر آنیم پرونده های معوق را تا پایان شهریور تعیین تکلیف کنیم یادآور شد معتقدم حتی در پرونده هایی که منع تعقیب صادر می شود قضات ورود کنند و اختلاف طرفین را حل نمایند.

در این دیدار حسینی کیا نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نیز خواهان استفاده بیشتر از جایگزین های حبس شد و با عنایت به حجم زیاد پرونده ها در شوراهای حل اختلاف شعبه ای تحت عنوان صلح و سازش تشکیل شود.

فرماندار شهرستان، فرمانده انتظامی و نیز رییس دادگستری و دادستان شهرستان سنقر نیز در این جلسه حضور داشتند.

شهرستان سنقر و کلیایی با ۹۱ هزار نفر جمعیت در ۸۵ کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده است.