آتش زدن بقایای محصول در مرودشت، تصادف زنجیره‌ای را در پی داشت

شیراز-ایرنا-جدای از خطرات زیست محیطی و گردشگری حاصل از آتش زدن کاه و کلش در گندم‌زارهای فارس،این بار این مساله موجب کاهش دید افقی در سطح یکی از جاده‌های مرودشت و برخورد ۱۴ خودرو با یکدیگر و ایجاد تصادف زنجیره‌ای شد.

در این فصل از سال، برخی کشاورزان با نادیده انگاشتن اصول زیست محیطی پس از برداشت محصول گندم نسبت به آتش‌زدن بقایای گندم در مزارع اقدام می‌کنند که این صحنه، تصویری تکراری در جاده‌های فارس از جمله شهرستان مرودشت به عنوان یکی از قطب‌های تولید گندم کشور است.

برخورد ۱۴ دستگاه خودرو با یکدیگر

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس سه شنبه از وقوع تصادف زنجیره‌ای و برخورد ۱۴ دستگاه خودرو در اتوبان شیراز - اصفهان روبروی روستای "حاجی آباد" شهرستان "مرودشت" خبر داد.

سرهنگ کاووس محمدی در این باره گفت: شامگاه دوشنبه در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر برخورد چند دستگاه خودرو با یکدیگر در اتوبان روبروی روستای "حاجی آباد" شهرستان مرودشت، ماموران برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: ماموران در بررسی‌های اولیه مشاهده کردندکه به دلیل کمبود دید حاصل از دود آتش زدن کاه و کلش باقیمانده در زمین‌های کشاورزی، ۱۴دستگاه خودرو سبک و سنگین با یکدیگر برخورد کرده‌اند.

محمدی اظهار داشت: رعایت فاصله طولی با خودروهای جلویی و رانندگی با سرعت مجاز و مطمئنه تا حد چشمگیری از وقوع تصادفات رانندگی پیشگیری می‌کند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی فارس عنوان کرد: تحقیقات تکمیلی درباره علت این حادثه در دستور کار قرار دارد.

حادثه ۲ مصدوم داشت

حسن همتی مدیر روابط عمومی اورژانس فارس نیز در این زمینه گفت: پس از حضور اورژانس و بررسی حادثه کارکنان فوریت‌های پزشکی با ۲ نفر مصدوم مواجه شدند که یک نفر در محل مداوا و یک نفر نیز به بیمارستان مرودشت منتقل شد.

با وجود هشدارهای اداره کل حفاظت محیط زیست فارس و سازمان جهاد کشاورزی استان، همچنان برخی کشاورزان پس از برداشت محصول، نسبت به آتش زدن بقایای محصول اقدام می‌کنند که از منظر منتقدان، این کار در دراز مدت موجب از دست رفتن خصوصیت‌های خاکی می‌شود که در طول صدها و هزاران سال شکل گرفته است.

جدای از آلودگی هوای ناشی از آتش زدن کاه و کلش این اقدام جلوه بصری نازیبایی نیز به منطقه گردشگر پذیر مرودشت و پاسارگاد نیز داده که میراث جهانی غنی از جمله تخت جمشید، آرامگاه کوروش و نقش رستم را در خود جای داده و سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی است.

شهرستان مرودشت در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =