رونق گردشگری سلامت بر پایه طب ایرانی در دستور کار قرار گرفت

تهران- ایرنا- رونق گردشگری سلامت برپایه طب ایرانی، فرهنگ‌سازی استفاده از گیاهان دارویی، ترویج سبک زندگی سلامت محور متاثر از نظام زیبایی شناختی براساس آموزه‌های طب ایرانی از جمله اهداف تفاهم‌نامه همکاری مشترک هفت جانبه است که امروز منعقد شد.

این تفاهم نامه همکاری مشترک هفت جانبه امروز سه شنبه میان معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، دانشگاه علوم پزشکی ایران، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موسسه مطالعات تاریخ پزشکی طب سنتی و مکمل منعقد شد.  

زمینه سازی و برنامه ریزی برای استفاده کاربردی از گیاهان دارویی مهم و اولویت دار، جایگزینی و استفاده از گیاهان دارویی در فضاهای سبز و عمومی به منظور تنوع در فضاهای سبز، ارتقای گردشگری، جمع آوری و سودآوری و بازگشت سرمایه از دیگر اهداف این تفاهم نامه همکاری مشترک هفت جانبه است.

ارتقای شاخص های حفاظت، احیا، توسعه کشت و بهره برداری از منابع طبیعی و گیاهی کشور، ترویج، آموزش و توسعه فرهنگ ساخت و مصرف فرآورده های طبیعی و سنتی و نیز گیاهان دارویی با تمرکز بر اولویت های توسعه ای از جمله اهداف این تفاهم نامه است. 

از دیگر اهداف این تفاهم نامه همکاری می توان به استفاده از ظرفیت های علمی و فنی طرفین در راستای ترویج فرهنگ مصرف این فرآورده ها، راه اندازی سلامتکده های طب ایرانی و ترویج سبک زندگی سالم مبتنی بر طب ایرانی و تجمیع همکاری ها به منظور اصلاح آن در سطح جامعه، اشاره کرد.

همکاری مشترک و تبادل اطلاعات، تجربیات و توانایی های علمی در راستاری توسعه و ترویج فرهنگ کشت و مصرف گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و سنتی، ترویج سبک زندگی سلامت محور در جهت توسعه فرهنگ سلامت در کشور براساس آموزه های طب ایرانی از موضوعات این تفاهم نامه همکاری هفت جانبه است. 

این تفاهم نامه همکاری به منظور ایجاد و گسترش همکاری ها و به استناد سیاست های کلی "سلامت" ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی و مفاد سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی منعقد شد.

این تفاهم نامه از تاریخ امضا و مبادله به مدت ۲ سال شمسی معتبر است و در صورت توافق طرفین و تداوم فعالیت های مشترک هر یک از طرفین قابل تمدید است. طرفین تلاش خود را در راستای تحقق اهداف این تفاهم نامه به کار خواهند بست.

امیرحسین جمشیدی رییس موسسه مطالعات تاریخ علوم پزشکی طب اسلامی و مکمل در این مراسم گفت: اصلاح سبک زندگی و وجود گیاهان دارویی در زندگی مردم از مهمترین موضوعات این تفاهم نامه است.

وی ادامه داد: هفت دستگاه مختلف و متولیان این حوزه در قالب این تفاهم نامه همکاری دور هم جمع و متعهد به انجام اقدامات گسترده برای رسیدن به اهداف این تفاهم نامه شدند.

جمشیدی با اشاره به اینکه فعالیت رسمی این موسسه از سال ۸۰ آغاز شده است، اظهار داشت: اولین طراحی و ساماندهی طب سنتی در کشور در این مجموعه انجام شد و به عبارتی این مجموعه اولین مرکز در تامین منابع علمی، آموزشی و پژوهشی طب سنتی در کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =