انجمن‌های علمی نباید نامی روی کاغذ باشند

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علامه طباطبایی انجمن‌های علمی را تاثیرگذار در بسط اندیشه و تفکر دانست و گفت: این انجمن‌ها باید فعال باشند و پویایی علمی خود را ادامه دهند، آنها نباید صرفاً نامی روی کاغذ باشند بلکه نتایج فعالیت‌هایشان برای همگان آشکار و قابل استفاده باشد.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علامه طباطبایی، حسین سلیمی در جمع شورا و اعضای انجمن‌های علمی ایران و جمعی از مسوولان این دانشگاه اظهارداشت: ضرورت وجود و اهمیت انجمن‌های علمی و همچنین تنیدن آنها با دانشگاه ها بر همگان آشکار است. دانشگاه ها همواره باید از این انجمن ها حمایت و پشتیبانی کنند.

وی تاکید کرد: انجمن های علمی از اهمیت کلیدی در توسعه مباحث علمی برخوردارند و شکل‌گیری آن‌ها در رشد و توسعه رشته‌های جدید و رشته‌های حرفه‌ای مربوطه، کمک شایانی می‌کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی تصریح کرد: سیاست دانشگاه علامه طباطبایی حمایت از انجمن ها و جامعه علمی مستقل است و قطعاً این دانشگاه در زمینه کمک به فعالیت های علمی انجمن ها دریغ نمی کند.

سلیمی در ادامه چند پیشنهاد همکاری این دانشگاه با این انجمن ها را مطرح و خاطرنشان کرد: انجمن های علمی که مرتبط با حوزۀ علوم انسانی هستند، می توانند طی تفاهم‌نامه‌ای در زمینه های مختلف با دانشگاه علامه‌طباطبایی همکاری داشته باشند.

وی سطوح مختلفی از امکان همکاری میان دانشگاه علامه طباطبایی و انجمن های علمی را مطرح کرد و افزود: در سطح اول توافق ها، انجمن‌هایی که مایل به حضور در دانشگاه هستند، می توانند در زمینه های علمی مختلف، چاپ مقالات، برگزاری نشست ها و همایش ها، انتشار نشریات علمی مشترک، انتشار مقالات خارجی، پروژه های مشترک و… با دانشگاه همکاری داشته باشند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی درمورد سطح دومی که برای این توافقات وجود دارد، گفت: انجمن هایی که این توانایی ها را ندارند، می توانند در سطح برگزاری میزگردهای مشترک و سایر فعالیت های علمی سطح پایین‌تر همکاری داشته باشند.

سلیمی تصریح کرد: انجمن های علمی باید فعال باشند و پویایی علمی خود را ادامه دهند. آنها نباید صرفاً نامی روی کاغذ باشد بلکه نتایج فعالیت هایشان باید برای همگان آشکار و قابل استفاده باشد.

در ادامه، مدیر امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم به پیشنهاد امضای توافق نامه از سوی رییس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: ما از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم و امیدواریم زودتر اتفاق بیفتد. انجمن های علمی در هر جامعه ای اعتبار علمی آن جامعه و به خصوص دانشگاه ها هستند. علم از طریق این انجمن ها است که به سطح جامعه منتقل می شود.

اباصلت خراسانی همچنین اظهار داشت: امیدوارم با حمایت ها و پشتیبانی های دانشگاه علامه‌طباطبایی، مشکلات و دغدغه های انجمن های علمی برطرف شود.

انجمن‌های فعال در دانشگاه علامه از جنس علوم انسانی باشند

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی نیز تاکید کرد: انجمن هایی که مایل هستند در این دانشگاه مستقر شوند، باید از جنس علوم انسانی و فعال باشند.

جلال دهقانی فیروزآبادی اظهار کرد: دانشگاه با این انجمن‌ها می تواند در زمینه های مختلف از جمله چاپ کتاب و مقالات، برگزاری همایش ها و سمینارها و… همکاری داشته باشد.

 وی یادآور شد: این انجمن ها باید برای دانشگاه ارزش افزوده داشته باشند و منفعل نباشند.

در این نشست مدیران برخی انجمن های علمی کشور و همچنین معاونان دانشگاه علامه‌طباطبایی در مورد ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک بحث و تبادل نظر کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha