۱۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۶
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83839449
۰ نفر

برچسب‌ها

مهمترین رویدادهای نجومی سال ۹۹

تهران- ایرنا- بارش شهابی برساووشی، بارش شهابی اسدی، بارش شهابی جوزایی و ملاقت دو سیاره مشتری و زحل از مهمترین رویدادهای نجومی سال ۹۹ هستند.

مردم امروز تابستان را به روزهای بلند و گرمش می‌شناسند؛ این در حالی است که در سال‌هایی نه چندان دور، تابستان بیش‌تر به شب‌های زیبا و پرستاره‌اش شناخته می‌شد. متاسفانه با پیشرفت فناوری و رواج تجهیزات تهویه مطبوع و روشنایی و وسایل صوتی تصویری، مردمان شهر کم‌کم این طبیعت زیبا را فراموش کردند.

در این گزارش تلاش شده تا مهمترین رویدادهای نجومی سال ۹۹ را برای علاقمندان شرح دهیم تا بتوانند در روز و ساعت معین شده به رصد این پدیده های زیبا بپردازند. 

فاطمه خراسانی مسئول بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران روز جمعه در گفت و گو با ایرنا در خصوص مهمترین رویدادهای نجومی سال ۹۹، بارش شهابی برساووشی را از جمله این رویدادها عنوان کرد و گفت: اوج این بارش در روز ۲۲ مرداد بوده و چنانچه شرایط ایده آل باشد، در تمام پهنه آسمان حدود ۱۱۰ شهاب در ساعت قابل رؤیت است؛ این شهاب‌ها اجرام خرد سرگردان در فضا هستند که با جو زمین برخورد کرده و می‌سوزند.

وی افزود: همچنین در روز هشتم شهریور ۹۹، سیاره های زحل و مشتری و ماه با فاصله ظاهری نزدیک، در کنار یکدیگر قابل رؤیت هستند و در ساعات اولیه شب، زحل به صورت نقطه‌ای درخشان با فاصله اندکی بالای ماه و سیاره مشتری به صورت درخشان‌تر، با فاصله کمی بیشتر، در سمت راست ماه قرار دارد.

خراسانی بارش شهابی اسدی را از دیگر رویدادهای نجومی مهم امسال عنوان کرد و گفت: بارش شهابی اسدی یکی از مشهورترین بارش‌های شهابی است که معمولاً هر ساله در فصل پاییز روی می‌دهد و کانون این بارش در صورت فلکی اسد است؛ اوج این بارش روز ۲۷ آبان است و تعداد ۱۵ شهاب در هر ساعت مشاهده می‌شود؛ شهاب‌های اسدی از سریع‌ترین شهاب‌ها هستند و به همین دلیل اغلب به رنگ سفید دیده می‌شوند.

مسئول بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی با اشاره به وقوع رخداد بارش شهابی جوزایی در سال آینده، اظهار داشت: اوج این بارش شهابی ۲۳ آذر ماه خواهد بود که در شرایط رصدی مناسب، در بازه زمانی یک ساعته، در تمام پهنه آسمان موفق به رؤیت حدود ۱۲۰ شهاب خواهیم شد.

خراسانی ملاقات دو سیاره مشتری و زحل و رصد آن‌ها از زمین را از دیگر رویدادهای نجومی جذاب سال ۹۹ عنوان کرد و گفت: این دو سیاره در روز دوشنبه ۲۱ دی ماه ۹۹ مصادف با ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ در کنار یکدیگر قابل رؤیت هستند و آنقدر به یکدیگر نزدیک خواهند شد که همانند یک سیاره واحد به نظر می‌رسند.

وی افزود: این دو سیاره نسبت به یکدیگر حدود یک میلیارد و ۴۱۱ کیلومتر (۸۷۷ میلیون مایل) فاصله دارند، اما در این تاریخ در حرکت مداری خود، به گونه‌ای در راستای دید ما ساکنان زمین قرار می‌گیرند که تصور می‌شود بسیار به هم نزدیک هستند؛ به این پدیده مقارنه مشتری و زحل گفته می‌شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =