فناوری، مردم را در قرنطینه نگه داشت

تهران - ایرنا - رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: ایران جزو معدود کشورهایی است که توانست با شیوع کرونا، بدون استفاده از قوه قهریه و به کمک زیرساخت‌های فناورانه، بستر در خانه ماندن مردم را مهیا کند.

«محمدباقر اثنی‌عشری» روز سه‌شنبه در دیدار با مدیرعامل ایرنا، افزود: نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) با ۱۸ هزار عضو در ۳۰ استان ایران فعالیت دارد. تمام زمینه‌های IT، تولید نرم افزار، سخت افزار، امنیت، بانکداری دیجیتال، شبکه و فین‌تک را پوشش می‌دهیم.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در خصوص تاثیر حوزه ICT برای مقابله با کرونا گفت: ما توانستیم به واسطه بستری که توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات فراهم کرده بود، مردم را در خانه نگه داریم. دید و بازدید، مراسم عزاداری، آموزش مجازی، سلامت، خرید و فروش و مسائلی از این دست همگی بر بستر فناوری اطلاعات ممکن شد.

وی در خصوص تاثیر رسانه در حل مشکلات صنفی گفت: سال گذشته سالنی را برای نمایشگاه بین‌المللی در نظر داشتیم که به دلایل مختلف آن را به ما اختصاص ندادند. پیگیری‌های ما به نتیجه نمی‌رسید و ناچار یک توئیت اعتراضی در این خصوص در صفحه توئیتر خودم منتشر کردم. پس از پیگیری ایرنا و انتشار جزئیات این خبر، وزرا در تعامل با یکدیگر توانستند این مشکل را حل کنند و سالن دوباره به ما بازگشت. به همین دلیل است که تاکید دارم رسانه می‌تواند پیشرفت در حوزه IT را رقم بزند.

اثنی عشری خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم، اینترنت نسل سه و چهار موبایل برقرار شد و گوشی‌های تلفن همراه به اینترنت متصل شدند. به این واسطه برای مردم هزاران شغل ایجاد شد. آن‌ها توانستند دولت الکترونیک را تجربه کنند، پرونده سلامت برای‌شان تشکیل شد و کسب و کارهای بزرگی مانند دیجی کالا، اسنپ و آپارات به وجود آمدند.

«اثنی عشری» با تاکید بر این که ابزارهای حوزه فناوری توانست عدالت اجتماعی را رقم بزند، افزود: فناوری تا دورترین نقاط کشور هم نفوذ پیدا کرد و کار تا جایی پیش رفت که جوانان روستایی توانستند با تهیه یک گوشی همراه و وصل شدن به اینترنت برای خود کسب و کاری راه اندازی کنند.

او در پایان گفت: این جهش بسیار بزرگ بود، تا آنجا که همان‌هایی که به فضای مجازی و دستاوردهای دولت انتقادات تند دارند، آن را در همین فضای مجازی مطرح می‌کنند و برای بیان آن، فضای پر قدرت دیگری در دسترس‌شان نیست. فضای مجازی کنشگری را در جامعه رواج داد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =