اجرای رزمایش‌های پدافند زیستی برای مقابله با کرونا

تهران - ایرنا - معاون بهداد ناجا از اجرای رزمایش های پدافند زیستی بیمارستانی و پیش بیمارستانی با محوریت مقابله با کرونا خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه  پایگاه خبری پلیس، سردار محمد رضا حسینی در تبیین اهداف و محورهای رزمایش های پدافند زیستی اظهار کرد: قرن بیست ویکم به عنوان قرن تهدیدهای بیولوژیک شناخته می شود از این رو استفاده از سلاح های بیولوژیک به واسطه ارزان بودن، اثربخشی بالا و پیچیدگی در شناسایی عامل، همواره تهدیدی بالقوه محسوب می شوند بنابراین ضرورت دارد نهادهای در خط مقدم مبارزه با تهدیدهای زیستی همواره در آمادگی کامل مقابله با این نوع تهدیدها باشند.

وی  با بیان این که اداره امداد و انتقال و جنگ های نوین معاونت بهداد ناجا مأموریت حفظ و ارتقای آمادگی و احصای نقاط قوت و ضعف یگان ها در مقابله با بحران ها را از طریق برنامه ریزی و اجرای رزمایش ها دنبال می کند، افزود: با توجه به اهمیت موضوع پدافند زیستی در کنار سایر تهدیدهای طبیعی و انسان ساز، موضوع تهدیدات زیستی نیز از جمله سناریو رزمایش ها قرار گرفت و یگان ها موظف شدند به فراخور امکانات و تجهیزات بومی خود، یک رزمایش پدافند زیستی را در قالب تمرین دور میزی یا تمرین یگانی به اجرا درآورند.

 سردار حسینی در خصوص اثربخشی اجرای این رزمایش ها در تقویت بنیه دفاعی و آمادگی مقابله با بحران ها بیان کرد:  در حوزه مدیریت بحران رسیدن به سطح مطلوبی از توانایی دفاعی از طریق ارتقای دانش و مهارت و با تمرین و اجرای رزمایش ها حاصل می شود و تجربه و مهارت حاصل از برگزاری این رزمایش ها در نهایت سبب تقویت خودباوری، اعتماد به نفس و غلبه بر ترس شده و در نتیجه در ارتقای آمادگی مقابله با بحران ها بسیار کارساز  خواهد بود.

معاون بهداد ناجا با اشاره به برگزاری هم زمان رزمایش های پدافند زیستی در دو حوزه بیمارستانی و پیش بیمارستانی، خاطرنشان کرد: در حوزه پیش بیمارستانی، معاونت بهداد استان ها و کلینیک های تابعه و در حوزه بیمارستانی نیز ۹ بیمارستان تابعه معاونت بهداد ناجا محور برگزاری این رزمایش ها هستند.

 وی اضافه کرد: در جریان برگزاری این رزمایش ها، معاونت بهداد ناجا به عنوان ستاد نقش فرماندهی و هماهنگ کننده را تمرین می کند و سرپنجه ها نیز به عنوان صف به صورت عملیاتی به تمرین سناریوی ابلاغی می پردازند.

سردار حسینی در پاسخ به این سؤال که آیا در اجرای این رزمایش ها سایر نیروهای مسلح نیز مشارکت دارند، اظهار کرد: اعتقاد بر این است که در شرایط بحرانی همه دستگاه ها درگیر بحران می شوند از طرفی لازم است نیروهای پشتیبانی هر سازمان و ارگان به سطحی از آمادگی رسیده باشند که بدون نیاز به سازمان های دیگر و کاملا مستقل از آن ها بتواند به سازمان متبوع خود ارائه خدمت نمایند و حتی فراتر از آن به کمک سازمان های دیگر  بشتابند. بر این اساس سعی خواهد شد در رزمایش های درون سازمانی محوریت به کار گیری توان داخلی باشد اما در جهت هماهنگی و همکاری با سایر نهادها نیز بر اساس برنامه ریزی ستاد کل نیروهای مسلح آمادگی برگزاری رزمایش های مشترک با سایر نیروها را داریم.

معاون بهداد ناجا در ادامه در ارزیابی خود نسبت به عملکرد بیمارستان های ناجا در مواجهه با بحران کرونا، این فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را که" این بیماری منحوس دیر یا زود از بین خواهد رفت آنچه باقی می ماند تجربیات ارزنده ای است که به عنوان یک دستاورد حاصل شده است" محور قرار داد و  تصریح کرد: امروز ما به سطحی از خودباوری رسیده ایم که می توانیم سخت ترین شرایطی که هر کشور پیشرفته ای را به زانو در می آورد را با اقتدار و توان داخلی و بدون هیچ چشم داشتی پشت سر بگذاریم.

وی با تصریح این که ما در حوزه  بهداشت و پیشگیری، امداد و انتقال و  تشخیص و درمان به سطح مطلوبی از توانمندی دست یافته ایم، بیان کرد: در جریان شیوع کرونا با تکیه بر همین توانمندی و خودباوری تلاش کردیم به بهترین نحو به کارکنان و خانواده محترمشان و عموم مردم شریف ایران عزیزمان خدمت رسانی کنیم و این خودباوری مرهون مدیریت عالی و ایثار و از خود گذشتگی کادر درمان بوده است.

سردار حسینی ادامه داد: امروز پس از گذشت پنج ماه از ایجاد این بحران عالم گیر شاهد پیشرفت های شگرفی در حوزه مدیریت بحران در مراکز درمانی ناجا و مهارت و ارتقای دانش عملی کارکنان و پیشرفت تجهیزات تشخیصی درمانی بوده ایم.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =