۱۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۰۱
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83839404
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید بیش از هشت هزار مگاوات برق در نیروگاه سد مهاباد

مهاباد- ایرنا- کارشناس بهره‌برداری از سد و نیروگاه مهاباد گفت: بهار امسال هشت هزار و ۶۸۰ مگاوات برق در نیروگاه سد این شهرستان تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۱۸ درصد کاهش داشته است.

کمال قدسی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان برق با رهاسازی ۲۰۵ میلیون متر مکعب شامل ۳۱ میلیون متر مکعب آب کشاورزی و ۶۴ میلیون متر مکعب آب جهت احیا دریاچه ارومیه تولید و وارد شبکه سراسری برق شد.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۷ نیز در مجموع بیش از ۱۰ هزار مگاوات برق از رهاسازی ۲۲۰ میلیون مترمکعب آب در نیروگاه سد مهاباد تولید شده بود.

کارشناس بهره‌برداری از سد و نیروگاه مهاباد اظهار داشت: امسال با توجه به پرشدن مخزن سد پیش‌بینی می‌شود میزان تولید برق از نیروگاه سد مهاباد به مرز ۱۳ هزار مگاوات برسد.

قدسی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب پشت سد این شهر به ۱۳۸ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ میلیون مترمکعب کمتر بوده، اضافه کرد: در حال حاضر تراز سد مهاباد به ‌هزار و ۳۵۲ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز ۲ متر و ۲۹ سانتی‌متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد به صفر رسیده است، ادامه داد: دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم ۹ متر مکعب بر ثانیه است که از این میزان ۰.۶ (شش دهم) متر مکعب آن برای مصرف کشاورزی و مابقی هم برای مصرف شرب و صنعت است.

قدسی با بیان اینکه در سال آبی جاری ۳۴۸ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده است، اضافه کرد: این در حالی است که طی سال گذشته در این مدت ۵۵۰ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.

وی همچنین از شهروندان خواست نسبت به رعایت نظافت اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به اداره اطلاع دهند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌رود.‌

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =