کرونا رشد اقتصادی انگلیس را به پایین‌ترین حد در ۴۰ سال گذشته رساند

لندن – ایرنا– تازه‌ترین گزارش دفتر آمار ملی انگلیس حاکیست که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی بر اثر بحران کرونا به پایین‌ترین حد در ۴۰ سال گذشته رسیده است.

براساس این گزارش، رشد اقتصادی انگلیس از ماه ژانویه تا مارس ۲۰۲۰ میلادی ۲.۲ درصد نسبت به سه ماهه قبل (اکتبر تا دسامبر ۲۰۱۹) افت کرده که این میزان بیشتر از حدی است که کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند.

«جاناثان آثو» کارشناسان ارشد دفتر آمار ملی انگلیس می‌گوید که عملکرد همه بخش‌های اقتصاد کشور بر اثر همه‌گیری کرونا کاهش یافته است. او این تحول را ناشی از محدودیت‌های قرنطینه و کاهش حجم خرید مردم عنوان کرده است.

این در حالیست که دولت بوریس جانسون از ۲۳ مارس (۴ فروردین) قرنطینه کامل را به اجرا گذاشت و بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی انگلیس در سه ماهه دوم امسال کاهش شدیدتری را تجربه کند.

سقوط اقتصاد انگلیس در ماه‌های اخیر شتاب بالایی به خود گرفته است.

پیش از این دفتر آمار ملی انگلیس اعلام کرده بود که رشد اقتصادی انگلیس تنها در ماه آوریل  (فروردین/اردیبهشت) ۲۰.۴ درصد افت کرده است. این میزان سه برابر بزرگتر از کاهشی است که اقتصاد انگلیس در بحران سال ۲۰۰۸ تجربه کرد.

بانک مرکزی انگلیس نیز نسبت به بروز عمیق‌ترین رکود اقتصادی در تاریخ این کشور بر اثر بحران کرونا هشدار داده است.

کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده است؛ اقتصاد این کشور ۱۴ درصد از قدرت خود را تا پایان سال جاری از دست خواهد داد که این رقم بیشترین میزان در ۷۱ سال گذشته به‌شمار می‌رود.   

براساس این گزارش آمار ببکاری به‌شدت افزایش خواهد یافت و مردم بخش عمده‌ای از درآمد خود را از دست می‌دهند.

روزنامه دیلی‌تلگراف چندی پیش به نقل از مقام‌های وزارت دارایی انگلیس از افزایش بی‌سابقه کسری بودجه این کشور تا پایان سال جاری خبر داد. براساس این گزارش امکان دارد کسری بودجه انگلیس از ۵۵ میلیارد پوند برآورد شده در مارس گذشته به ۳۳۷ میلیارد پوند برسد.     

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس قرار است امروز درباره آینده اوضاع اقتصادی انگلیس سخنرانی کند.  

او در فرازهایی از سخنرانی خود که در رسانه‌های انگلیسی منتشر شده، وعده خواهد داد تا از چالش کرونا برای حل مشکلات اقتصادی کشور بهره ببرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =