پیش‌بینی سه شیوه آموزش به دانشجویان غیرایرانی در دوران کرونا

تهران- ایرنا - رییس سازمان امور دانشجویان گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ادامه آموزش دانشجویان غیرایرانی شیوه‌های حضوری (منوط به کنترل و کاهش کرونا)، تلفیقی، آنلاین و از راه دور برنامه‌ریزی کرده است.

به گزارش روز سه شنبه سازمان امور دانشجویان، مجتبی صدیقی با بیان این که شاهد رشد شتابان آموزش عالی به شیوه غیرحضوری و آنلاین در دنیای پس از کرونا هستیم، افزود: ایران باید با تکیه بر توانایی های علمی خود، بخشی از سهم این بازار را به خود اختصاص دهد.

وی ادامه داد:‌ در شرایط حاضر رقابت کشورها برای جذب دانشجوی خارجی به حوزه آموزش عالی مجازی نیز وارد شده است.

معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: در سال های اخیر، آموزش دانشگاهی به شیوه مجازی در حال رشد و توسعه است و پیش بینی می شود تا پنج سال آینده، گردش مالی بازار آموزش عالی مجازی به ۳۵۰ میلیارد دلار برسد.

صدیقی با بیان این که شیوه آموزش به دانشجویان غیر ایرانی پیش از کرونا شیوه حضوری بوده است، گفت: وزارت علوم برای ادامه آموزش به این دانشجویان به شیوه حضوری (منوط به کنترل و کاهش کرونا)، شیوه تلفیقی و شیوه آنلاین و از راه دور برنامه ریزی کرده است.

وی تاکید کرد: زیرساخت های فنی و ارتباطی آموزش از راه دور در دانشگاه‌های کشور فراهم است و با تقویت این زیر ساخت ها می توان به دانشجویان از سراسر جهان آموزش رسمی ارایه داد.

صدیقی گفت: ارایه آموزش رسمی و صدور مدرک تحصیلی به شیوه از راه دور نیازمند تصویب آیین نامه هاست و علاوه بر آن باید در بین کشورها برای تایید و پذیرش این شیوه و مدارک حاصله آن هماهنگی و اتفاق نظر باشد.

وی با بیان این که تاکنون بیشتر دانشجویان غیر ایرانی شاغل به تحصیل در ایران از کشورهای همسایه و اسلامی بودند، اظهار داشت: ارائه آموزش به شیوه از راه دور و آنلاین این امکان را می دهد تا از سراسر دنیا دانشجو جذب کنیم.

رییس سازمان امور دانشجویان بر استفاده از تجربیات بین المللی، بهبود کیفیت آموزش و ارزیابی در شیوه آموزش آنلاین و استفاده از توانایی های شرکت های دانش بنیان داخلی برای تجهیز فنی و نرم افری کلاس های درس مجازی تاکید کرد.

صدیقی گفت: در آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان می توانیم از َشیوه آنلاین بهره ببریم و حتی استادان ایرانی به جای اعزام به خارج از داخل کشور زبان فارسی را به دانشجویان و علاقمندان ارائه کنند.

معاون وزیر علوم با یادآوری این که از بین دانشجویان غیر ایرانی حدود ۱۶ هزار نفر دانشجوی شاغل به تحصیل در ایران همزمان با شیوع کرونا از کشور خارج شدند، افزود: دانشگاه‌ها با بررسی شرایط، نسبت به ادامه تحصیل این دانشجویان به شیوه تلفیق حضوری و غیرحضوری تصمیم‌گیری می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha