۱۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۲۰
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83839277
۰ نفر

برچسب‌ها

خبرهای کوتاه از یزد، بافق و اردکان

یزد- ایرنا- غفلت از یاد خدا مشکل اصلی انسان هاست،شهید صدوقی زاهدی پاک‌طینت بود، سلامت روستاییان اردکان به خطر نیفتد و لزوم برنامه‌های کتاب ‌محور در فضای مجازی از جمله خبرهای روزسه شنبه شهرستان های یزد، بافق و اردکان است.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: غفلت از یاد خدا و دوری از ارزش‌های الهی و انسانی مشکل اصلی بشریت است که نمونه زیادی از آن را می‌توان در دنیا مشاهده کرد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با جمعی از فرماندهان و سربازان پادگان آموزشی شهید صدوقی یزد با بیان اینکه غرب امروز از هدف خلقت به صورت کامل فاصله گرفته است افزود: همین فاصله سبب شده که تمام ارزش‌های انسانی در وجود افراد از بین برود و کشتارهایی که رخ می‌دهد به واسطه همین امر است.

وی ادامه داد:  تمام ابزارهای مورد استفاده بشر در دنیای غرب به گونه‌ای تعریف شده است که هر کاری باید برای آنها درآمد و سرمایه دنیوی به دنبال داشته باشد و سران و حاکمان آنها هر فشاری به مردم وارد می‌کنند تا بتوانند به مقاصد خود برسند.

امام جمعه یزد، بی توجهی به مظلومان و حفظ سرمایه‌داری را نتیجه این فرهنگ در غرب دانست و افزود: در زمان شیوع بیماری کرونا به خوبی مشاهده کردیم که در آمریکا مظلومان بی‌پناه رها شدند ولی سرمایه‌داران با بالاترین سطح حفاظتی مورد توجه قرار گرفتند.

ناصری یزدی با تاکید بر اینکه قرارگیری در صراط مستقیم مهمترین موضوعی است که انسان باید در طول زندگی خود دنبال کند خاطرنشان کرد: خداوند متعال حکیم است و هیچ کاری را بیهوده انجام نمی‌دهد و هر چیزی را در جای خود قرار می‌دهد.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به اینکه همه ما وظیفه داریم که این فلسفه و هدف خلقت عالم و انسان را برای دیگران تبیین کنیم ادامه داد: روشن شدن این هدف برای ما سبب می‌شود که بتوانیم راه درست را انتخاب کنیم.

ناصری یزدی به مسوولیت بسیار سنگینی که بر دوش متولیان عرصه تربیت، تعلیم و آموزش قرار دارد اشاره کرد و گفت: همه مسوولان پادگان‌ها و بخش‌های مختلف نسبت به سربازان مسوولیت مهمی بر دوش دارند.

بافق 

امام جمعه بافق گفت: شهیدآیت الله محمد صدوقی یار امام در تمامی صحنه‌های انقلاب، یاور ملت محروم ، عابدی مخلص و زاهدی پاک‌طینت و بی ریا بود.

حجت الاسلام سید جواد سلیمانی به مناسبت ۱۱ تیر سالروز شهادت این عالم فرزانه به ایرنا  اظهار کرد: این شهید بزرگوار و یار دیرینه امام راحل، از کار شبانه روزی و خدمت به مردم هیچ احساس خستگی نمی کرد و بسیار مقاوم بود.

وی افزود: سومین شهید محراب در مبارزه با طاغوت بسیار شجاع و فعال عمل می‌ کرد و  حافظه‌ای بسیار قوی داشت که زبانزد همگان بود و مردی پاک طینت و نیکو سیرت با جاذبه قوی و نیرومندی در کشور به شمار می آمد که در همان برخورد نخست، افراد را به انقلاب و اسلام و امام امت جذب می کرد.

امام جمعه بافق  با بیان اینکه شخصیت آیت اللّه صدوقی تأثیرپذیری فراوان از امام خمینی(ره) داشت و امام راحل در زمره استادان این اندیشمند متعهد و صادق محسوب می شد بیان کرد: این  شهید والا مقام دارای فضایل اخلاقی فراوان و مظهر صداقت و پاکی بود و به آن چه می‌خواند و می‌فهمید عمل می کرد.

به گفته سلیمانی، تأسیس حوزه‌های علمیه شهرهای بم، تاکستان و شهرکرد،  احداث کتابخانه در مسجد حظیره، ادامه ساخت مسجد ملا اسماعیل، تأسیس دفتر تبلیغات اسلامی در یزد و صندوق قرض الحسنه حضرت ولی عصر (عج) و احداث بیمارستان سیدالشهدا(ع) با کلیه تجهیزات پیشرفته از خدمات شهید و حضور مستمر آن بزرگوار پس از لزله شهرهای طبس و کرمان از مهمترین خدمات وی است.

وی افزود: همچنین شهید صدوقی مبارزه را از دوران رضاخان آغاز کرد و همان عصری که شاه عزم خود را برای نابودی حوزه علمیه قم جزم کرده بود با ورود امام خمینی (ره) به صحنه، مبارزات این شهید نستوه هم شدت بیشتری یافت و او از فداییان اسلام، مسلمانان لبنان و امام موسی صدر حمایت می‏‌کرد.

امام جمعه بافق تصریح کرد:  شهید صدوقی‌ برای‌ بسیج‌ مردم‌ یزد علیه حاکمیت پهلوی کوشش‌ بسیار کرد و پس از پیروزی انقلاب نیز جدیت فراوانی در تثبیت نظام در استان یزد داشت.

آیت الله صدوقی، در هشتم صفر ۱۳۲۷ (ه.ق) در شهر یزد متولد شد و  یازدهم تیرماه سال ۱۳۶۱ خورشیدی مصادف با دهم ماه رمضان. در سن ۷۵ سالگی پس از اقامه نمازجمعه در مسجد ملااسماعیل ، به دست منافقین کوردل به شهادت رسید.

اردکان 

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسوولان در برابر نجابت مردم شهرستان باید پاسخگو باشندو عزم جدی برای حل مسایل داشته باشند گفت:‌ نباید سلامت مردم را به مخاطره اندازیم.

محمد رضا دشتی اردکانی در نشست بررسی مشکلات روستاهای بخش مرکزی این حوزه انتخابیه افزود:‌ متاسفانه کاری که باید قوه مجریه انجام دهد را امروز باید قوه مقننه از بعد نظارتی دنبال کند.

وی اضافه کرد: مردم این منطقه بسیار نجیب هستند و با همین نجابت، پای نظام و انقلاب ایستاده اند.

نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه از صنایع باید برای توسعه مناطق و حل مشکلات مورد درخواست مردم استفاده شود تصریح کرد:‌ ما طرفدار تولید و ایجاد اشتغال هستیم ولی باید در استقرار صنایع، جانمایی درست صورت می گرفت.

دشتی اردکانی اظهار کرد: مسوولان استان یزد، شهرستان و مدیران شهرک صنعتی در چنین جلساتی شرکت کنند و دردِ دل مردم را بشنوند و پاسخگو باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز گیاه روناس در اردکان همانند گذشته کشت نمی شود و تداوم نداشتن آن به عنوان محصولی راهبردی ریشه یابی نشده است.

نماینده  اردکان در مجلس افزود: گلایه مردم از بی کیفیتی آب، کاملا به جاست و  این موضوع درخواست بخش های مختلف است که باید به همت همه مسوولان رفع شود.

دشتی اردکانی با بیان اینکه مدیران صنایع به تعهدات اجتماعی در قبال مناطق و روستاها عمل کنند، افزود:‌ لازم است طرح گردشگری قنات نیز دنبال شود.

در حال حاضر حدود ۹ هزار نفر در ۲۹ روستای اردکان ساکن هستند.

یزد

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی یزد با اشاره به شیوع بیماری کرونا بر ترویج فرهنگ کتابخوانی و برنامه‌های کتاب‌محور در فضای مجازی تأکید کرد.

رقیه دوست‌فاطمی‌ها در نشست شورای اداری این اداره کل افزود: شیوع این بیماری که موارد غیرقابل پیش‌ بینی ایجاد کرده استد، سبب شده رویکرد فعالیت‌ها تغییر کند و توجه به فضای مجازی برای ترویج و معرفی برنامه‌های فرهنگی ضرورت جدی پیدا کند.

وی ادامه داد: شرایط و محدودیت‌ها سبب شده است فعالیت‌ها در بستر فضای مجازی ادامه پیدا کند که این امر، تعامل مثبت و سازنده همکاران در سطوح ستادی و کتابخانه‌ای با اعضا و مخاطبان را می‌طلبد تا بتوان در این فضا به معرفی و ترویج کتابخوانی و برنامه‌های کتاب‌محور پرداخت.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی یزد تصریح کرد: در شرایطی که رهبر معظم انقلاب به رعایت بهداشت و همراهی همه مردم با دستورالعمل‌های ایمنی و بهداشتی تأکید دارند، همه ما باید این موضوع را جدی بگیریم و، رعایت دستورهای بهداشتی را موردتوجه جدی قرار دهیم تا بتوانیم سلامت همکاران و مراجعان خود را تضمین کنیم.

همچنین معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی این اداره کل با اشاره به برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت مجازی و آنلاین اظهار کرد: به دلیل شیوع کرونا، فرآیند برگزاری جشنواره در فضای مجازی طراحی و اجرا شد و مهلت شرکت در جشنواره تا ۳۱ تیرماه جاری تمدید شده است.

حامد عطارها، خواستار تلاش بیشتر همه همکاران کتابدار برای معرفی جشنواره و فراهم کردن زمینه شرکت گسترده‌تر مردم استان در فرصت باقیمانده شد.

وی از اجرای عملیات رف‌خوانی در کتابخانه‌های عمومی استان در اواخر خردادماه خبر داد و گفت: این فرایند در بیشتر کتابخانه‌های استان خاتمه یافته است.

عطارها گفت: عملیات رف‌خوانی به منظور کنترل منابع کتابخانه اعم از مجموعه‌سازی، بروزرسانی، هماهنگ‌سازی و مرتب‌سازی کتاب‌ها صورت می‌گیرد و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آن بررسی کتاب‌های مفقود شده یا جابه جا شده در قفسه‌هاست.

استان یزد ۱۱۲ باب کتابخانه عمومی فعال دارد که از این تعداد ۹۹ باب وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی، ۱۲ باب مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل است و در مجموع ۸۳ مورد کتابخانه شهری و ۲۹ باب کتابخانه روستایی است که در استان فعالیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =