مشارکت بهبودیافتگان کرونا در پویش سلامت سمنان به ۱۰۳ نفر رسید

سمنان- ایرنا- مدیرکل انتقال خون استان سمنان گفت: ۱۰۳ بهبودیافته کرونا برای اهدای پلاسما در قالب پویش «شکرانه سلامت» به پایگاه انتفال خون مراجعه کردند و با انجام آزمایش‌های اولیه ۱۰۳ واحد پلاسما در استان جمع‌آوری شد.

وحید بغدادی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: طبق گزارش‌ها پلاسمای بیماران بهبودیافته از کرونا در درمان افراد مبتلا به کرونا تاثیر مثبت داشته است بنابراین لازم است افراد بهبودیافته برای نجات جان هم‌نوع خود نسبت به این اقدام خداپسندانه اقدام کنند.

وی تاکید کرد: درمان مشخص برای مقابله با کرونا وجود ندارد، اما پلاسمادرمانی نوعی روش درمانی محسوب می‌شود که در درمان بیماران مبتلا به کرونا موثر است،  بهبودیافتگان کرونا در این استان با پیوستن به پویش «شکرانه سلامت» با اهدای پلاسما در درمان بیماران کرونایی اقدام کنند.

وی اضافه کرد: افراد مبتلا به کرونا یک ماه پس از بهبودیافتن می‌توانند برای اهدای پلاسما به پایگاه‌های انتقال خون در شاهرود و سمنان مراجعه کنند.

بغدادی اظهار داشت: ۲ دستگاه پلاسما فرزیس در سمنان و ۲ دستگاه در شاهرود آماده دریافت پلاسما از بهبودیافتگان کرونا است و افراد بهبودیافته از کرونا متقاضی اهدای پلاسما در شهرستان‌های سرخه، مهدیشهر، دامغان، آرادان، میامی  و گرمسار می‌توانند به این منظور به سمنان  یا شاهرود مراجعه کنند.

وی یادآور شد: پلاسمادرمانی از دهم اردیبهشت سالجاری آغاز شد و اداره کل انتقال خون استان سمنان بدون دسترسی به اطلاعات شخصی افراد بهبودیافته از کرونا تنها با استفاده ظرفیت رسانه، فضای مجازی و تبلیغات محیطی توانست بهبودیافتگان کرونا را به پیوستن به پویش «شکرانه سلامت» دعوت کند.

بغدادی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی در زمینه فرهنگ‌سازی برای دعوت بهبودیافتگان کرونا به اهدای پلاسما بیش از پیش با اداره کل انتقال خون استان سمنان همراهی کنند.

وی با اشاره به اینکه ذخیره پلاسما با رعایت تمام اصول بهداشتی و ایمنی انجام می‌شود، بیان کرد: داوطلبان اهدای پلاسما، معاینه و مشاوره می شوند و پس از انجام برخی آزمایش‌ها در صورت دارا بودن شرایط لازم از آنان پلاسما دریافت می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان اضافه کرد: پلاسمای اهدا شده در دمای منفی ۲۵ درجه سانتیگراد تا ۲ سال قابلیت نگهداری دارد و افراد بهبودیافته از کرونا از سن ۱۸ تا ۶۰ سال می‌توانند برای اهدای پلاسما مراجعه کنند.

بهبود یافتگان کووید ۱۹ که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده باشد، در صورت داشتن شرایط عمومی اهدای‌خون می‌توانند با مراجعه به پایگاه انتقال خون امام رضا(ع) سمنان و پایگاه انتقال خون در شاهرود پلاسما اهدا کنند و در پویش شکرانه سلامت و یاری به بهبود مبتلایان به کرونا مشارکت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =