۸۲ هزار و ۳۱۳ راس دام در فراهان  واکسینه شدند

اراک - ایرنا - اراک - رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان گفت: ۸۲ هزار و ۳۱۳ راس دام امسال علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک بین انسان و دام در این شهرستان واکسینه شدند.

«جواد مهرعلی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این دام‌ها علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک بین انسان و دام از جمله لمپی اسکین، تب برفکی و تب مالت واکسینه شدند.

وی واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری لمپی اسکین برای مقابله و پیشگیری از شیوع این بیماری را از جمله برنامه‌های اولویت دار شبکه دامپزشکی فراهان عنوان کرد و ادامه داد: پنج هزار دام سنگین توسط بخش خصوصی در دامداری‌های صنعتی واکسینه شدند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان گفت: دام‌های ۲۴ روستای این شهرستان نیز در راستای مقابله با شیوع احتمالی بیماری لمپی اسکین توسط بخش دولتی به صورت رایگان واکسینه شدند.

مهر علی افزود: همچنین در راستای مقابله با بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام ۷۰۹ مورد پایش بیماری تب برفکی، ۱۰۰ مورد بروسلوز، هفت موردمشمشه و ۵۴۴ مورد پایش بیماری لمپی اسکین در این شهرستان انجام شد.

وی ادامه داد: یک هزار و ۷۴۲ مورد عملیات درمانگاهی در سه ماه ابتدای امسال انجام و ۶۵ مورد نظارت حاکمیتی بر این عملیات‌ها انجام شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان خاطرنشان کرد: ۱۲۹ هزار قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری مرغ گوشتی و ۱۲ هزار جوجه ریزی در واحدهای بوقلمون گوشتی انجام شد.

مهر علی افزود: ۱۶۱ مورد پایش مراقبت فعال و غیر فعال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در راستای پیشگیری و مقابله با شیوع احتمالی این بیماری در شهرستان فراهان انجام و در این پایش‌ها موردی از بیماری در شهرستان مشاهده نشد.

وی اظهار داشت: اجرای طرح واکسیناسیون رایگان بیماری نیوکاسل، پایش ۲۰ درصدی مزارع آبزی‌پروری و ۱۰ درصدی زنبورستان‌های شهرستان فراهان از دیگر اقدامات شبکه دامپزشکی این شهرستان در سال‌جاری است.

شهرستان فراهان از توابع استان مرکزی دارای ۲ بخش مرکزی و خنجین است و  ۲۸ هزار و ۹۹۴ نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =