مقام سعودی از آمریکا برای اعزام نیرو و سامانه موشکی تشکر کرد

تهران-ایرنا- خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان در سخنانی که به ناتوانی ریاض در حفظ امنیت کشور اشاره داشت از دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای اعزام نیرو و سامانه موشکی به کشورش قدردانی کرد .

خالد بن سلطان که نقش او در قتل جمال خاشقجی ناراضی سعودی به اثبات رسیده است در دیدار با  «برایان هوک» نماینده ویژه دولت آمریکا ادعا کرد که ریاض در کنار واشنگتن برای تحقق امنیت و صلح در منطقه و جهان تلاش کرده و از اقدامات آمریکا برای توقف فعالیتهای ایران در منطقه حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس) ، این مقام سعودی مدعی شد که استقرار سامانه‌های پدافند موشکی آمریکا در عربستان با هدف حفظ امنیت منطقه است و از آمریکا به دلیل اعزام نظامیان و سامانه‌های موشکی این کشور برای حفظ آن‌چه که امنیت منطقه‌ای و مقابله با تهدیدهای مشترک خواند، قدردانی کرد.

این گزارش افزود که هوک و بن سلمان در خصوص حملات اخیر نیروهای یمنی علیه مواضع سعودی ها نیز صحبت و ادعا کردند که خطوط دفاع هوایی عربستان موفق شده این حملات را ناکام بگذارد.

 «برایان هوک» نماینده ویژه دولت آمریکا و «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی در امور ایران نیز عصر دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک در ریاض پایتخت این کشور درحالی بار دیگر خواستار ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شدند که آمریکا بیشترین صادر کننده تسلیحات به منطقه غرب آسیا و عربستان بزرگترین خریدار و انبار کننده تسلیحات در جهان محسوب می شود.

تحریم‌های تسلیحاتی بین المللی علیه ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، آبان ماه امسال برداشته می‌شود اما آمریکا با خروج از برجام و نقض تمام توافقات صورت گرفته، تلاش دارد تا این تحریم‌ها بار دیگر تمدید شود.

بسیاری از سلاح های پیشرفته مورد استفاده عربستان علیه مردم بی دفاع یمن از سوی امریکا، کانادا، انگلیس و کشورهای غربی تامین می شود و به دنبال ادامه بمباران های مردم بی دفاع یمن بارها مجامع مختلف خواستار پایان دادن به حمایت های تسلیحاتی از عربستان شده اند ولی این کشورهای بی توجه به این درخواست ها همچنان سلاح در اختیار ریاض قرار می دهند.

نام عربستان در فهرست سیاه « نقض کنندگان حقوق کودکان » سازمان ملل متحد قرار داشت که خارج کردن آن از این لیست توسط دبیر کل این سازمان در هفته های گذشته موجی از انتقادهای سازمان های بین المللی از جمله دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل را به همراه داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =