۱۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۰۷
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 83838838
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح جهادی تامین آب مهرشهر کرج اجرایی شد

کرج - ایرنا - مدیر امور آبفای منطقه مهرشهر کرج اعلام کرد که طرح جهادی برای تامین آب این منطقه پرجمعیت اجرایی شد.

داود  صادقی روز سه شنبه به ایرنا گفت : از آنجا که بخشی از ساکنان مهرشهر در ماه های اخیر با افت فشار آب مواجه شدند و مردم از شرکت آبفا برای رفع این مشکل استمداد طلبیدند ، شرکت آبفای منطقه با تامین اعتبار برای حفر چاه های جدید و توسعه شبکه ها وارد عمل شد.

وی به ساکنان محدوده های آق تپه ،اکبرآباد و اخترآباد مهرشهر کرج اطمینان داد در کمتر از ۱۵ روز آینده مشکل قطعی و افت فشار آب این مناطق  برطرف شود.

مدیر امور آبفای منطقه مهرشهر کرج گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای آبفای منطقه و به کارگیری ماشین الات سنگین حفاری بیش  از۶۳۰ متر حفاری چاه بارعایت نکات ایمنی و در راستای تأمین وارتقای کیفیت وکمیت آب شرب محله های مذکور عملیاتی شده است .

صادقی بیان داشت: با توجه به رشد شتابان جمعیت در منطقه مهرشهر کرج، دراین ماه ها با مشکل کمبود آب مواجه شده ایم که این مشکل تا ۲۵ تیرماه جاری مرتفع می شود.

منطقه مهرشهر کرج اکنون حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و پیوستگی  و الحاق محدوده های جدید سکونتی سبب توسعه و گسترش فضای شهری آن شده است.

احداث شهرک های مسکونی جدید و الحاق چند روستا به مهرشهر سبب شد تا این منطقه در کمتر از ۱۵ سال جمعیت آن چند برابر شود.

بخشی از محله های مهرشهر مانند آق تپه ،اخترآباد، سهرابیه، قزلحصار ، حسین آباد و اکبرآباد از محدوده های حاشیه نشین و محروم کرج محسوب می شوند.

شرکت آبفای استان البرز بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک دارد ضمن آنکه ۸۰ درصد آب شرب استان از منابع زیر زمینی تامین می شود.

بنا به گفته مسوولان آب منطقه ای و شرکت آبفای استان البرز کثرت جمعیت در این استان و استفاده بی رویه از سفره های زیر زمینی ، سبب تهی شدن منابع آب زیر زمینی این منطقه شده و خطرکم آبی البرز را تهدید می کند.

البرز دارای ۲ سد بزرگ مخزنی امیرکبیر و طالقان است که از منابع تامین  آب شرب استان های تهران ،البرز و قزوین به شمار می روند.

تاکنون سهم البرز از آب این سدها ۲۰ درصد تعیین شده است.

جمعیت البرز طی چهار دهه از حدود ۳۰۰ هزار نفر اکنون به بیش از سه میلیون نفر رسیده که افزایش مهاجرت ها سبب رشد شتابان جمعیت در این استان کوچک شده است.

وجود حدود ۱۱ هزار حلقه چاه غیر مجاز در ویلاها و اراضی کشاورزی استان البرز به عنوان تهدید جدی برای سفره های آب زیر زمینی این استان مطرح شده و دستگاه های اجرایی در تلاش هستند تا این چاه ها را به حداقل برسانند.

مصرف بی رویه آبهای زیر زمینی بنا به گفته داود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز زنگ خطر برای نابودی منابع آب زیر زمینی استان از مدتها پیش به صدا درآورده و باید این وضعیت مهار شود .

هرچند طیسال زراعی جاری و سال گذشته  استان البرز شاهد بارندگی های خوبی بوده اما استفاده بی رویه از منابع آبی مجال تنفس و تقویت منابع آب زیر زمینی استان را نمی دهد .

شرکت آب منطقه ای استان البرز از بهار ۹۸ به صورت جدی طرح تغذیه آبخوان ها ( سفره های زیر زمینی ) را از محل سیلاب ها اجرایی کرده که تاکنون موفق به تزریق بخش قابل توجهی آب از رودخانه های فصلی استان به این سفره ها شده است.   

درزمان حاضر بخشی از مناطق شهری و روستایی استان البرز با افت فشار و کمبود آب مواجه هستند و برهمین اساس مسوولان آبفای استان بر۲ نکته کلیدی یعنی پرهیز از مصرف بی رویه و انسداد چاه های غیرمجاز آب تاکید و توصیه دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha