استاندار کرمانشاه درگذشت سه تن از دوستداران محیط زیست را تسلیت گفت

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه درگذشت سه تن از دوستداران محیط زیست شهرستان پاوه را به خانواده‌های داغدار همیاران محیط زیست، ملت ایران، مردم استان کرمانشاه و به ویژه اورامانات تسلیت گفت.

هوشنگ بازوند روز دوشنبه در پیامی افزود: خبر درگذشت جانسوز، غم انگیز و دردناک سه تن از فرزندان رشید و برومند اورامانات در پی عملیات اطفای آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل موجب تأسف و تألم فراوان و اندوه عمیق اینجانب شد.

وی اظهار داشت: از خودگذشتگی، ایثار، فداکاری، رشادت و برومندی این جوانان غیور و دلیران بی باک و شجاع تا ابد در قلب و جان مردم این دیار باقی خواهد ماند و از تلاش بی ریا، صادقانه، خالصانه و عاشقانه این عزیزان به نیکی یاد و در تاریخ ثبت خواهد شد.

استاندار کرمانشاه در پایان افزود: بر این اساس ضمن ابراز همدردی و عرض تسلیت این حادثه غم انگیز و جانکاه به خانواده های معزا، بستگان، مردم شریف استان کرمانشاه و به ویژه منطقه اورامانات، دوستداران و فعالان محیط زیست و سازمان های مردم نهاد، از درگاه خداوند منان و رحمان برای آن عزیزان مجاهد، رشید و دلاور رضوان، غفران، رحمت واسعه الهی، آمرزش و علو درجات و برای خانواده محترم، بستگان و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسألت دارم.
به گزارش ایرنا از روز پنجشنبه  آتش به جان منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل  واقع در مناطق مرزی شهرستان پاوه به مساحت حدود ۲۴ هزار هکتار افتاده و زبانه می کشد.

زبانه های آتش علاوه بر سوزاندن طبیعت منطقه به جان «مختارخندانی» از مؤسسین انجمن ژیوای شهرستان پاوه، «یاسین کریمی» عضو کمیته عملیاتی این انجمن و نیز «بلال امینی» از نیروهای مردمی  نیز رحم نکرد و خانواده های این عزیزان را سیاه پوش کرد.
گفته می شود تاکنون بیش از ۵۰۰ هکتار از مراتع مشجر بوزین مرخیل تاکنون طعمه حریق شده است.
منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل باهدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحت ۲۳ هزار و ۷۲۴ هکتار در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد.

شهرستان پاوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

اخبار مرتبط