دانشگاه شیراز از پژوهشگران برای ارائه طرح در حوزه مبارزه با کرونا دعوت کرد

شیراز- ایرنا- مدیر فناوری و طرح‌های کاربردی دانشگاه شیراز عنوان کرد: کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در فارس از محققان و پژوهشگران استان دعوت می‌کند تا ۱۲تیرماه ۹۹ طرح‌های خود را در حوزه مبارزه با این بیماری در زمینه‌های مختلف علمی به کمیته یادشده ارسال کنند.

سید فخرالدین افضلی سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه دبیرخانه کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در استان فارس در دانشگاه شیراز مستقر است، افزود: این کمیته مرکب است از صاحب‌نظران علمی دانشگاه‌های مهم استان فارس که در این میان به دلیل اهمیت موضوع سلامت نقش دانشگاه علوم پزشکی بسیار پررنگ است.

وی بیان داشت: اهمیت این کمیته برای دانشگاه شیراز به قدری است که ریاست آن بر عهده رییس دانشگاه است؛ همچنین تاکنون جلسات مختلفی با حضور مسوولان علمی استان، سازمان‌های مهم سیاستگذار  و تصمیم‌گیران استان در حوزه علمی کرونا برگزار شده است.

مدیر فناوری و طرح‌های کاربردی دانشگاه شیراز اظهار داشت: هرکدام از دانشگاه‌های بزرگ استان یک نماینده در این کمیته دارند از معاونان پژوهشی در هر مرکز آموزش عالی نیز دعوت کرده‌ایم؛ افزون بر این از برخی مراکز مانند دانشگاه آزاد، پیام نور، علمی‌کاربردی، جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری نیز نمایندگانی در جلسات کمیته حضور دارند.

افضلی ادامه داد: این کمیته با ارسال فراخوانی به همه سازمان‌ها و مراکز درمانی استان از پژوهشگران درخواست کرد که در حوزه‌های علمی مختلف در زمینه کرونا در قالب فعالیت پژوهشی پوشش داده شود.

وی عنوان کرد: طرح‌های ارائه شده به دبیرخانه درخصوص مسائل مختلف ازجمله تشخیص و درمان که در اولویت اول این کمیته است و نیز در حوزه مسائل فنی و مهندسی، فناوری‌های نرم، مسائل فرهنگی، اجتماعی و معیشت و نیز در زمینه تجهیزات پزشکی تا ۱۲تیرماه جمع‌آوری می‌کند و در مرحله بعد مورد داوری علمی قرار خواهد گرفت.

مسوول هماهنگی علمی کمیته علمی ستاد استانی مبارزه با کرونا اظهار داشت: پیشنهادهای برگزیده براساس اولویت‌های پژوهشی استان در ارتباط باکرونا با حمایت این کمیته مورد تحقیق قرار خواهد گرفت و نتایج آن با همکاری سازمان‌ها و نهادهای استان به صورت کاربردی وارد زندگی مردم می‌شود.

افضلی همچنین درباره روند پژوهش‌ها در ارتباط با تهیه واکسن کرونا بیان کرد: کمیته علمی ستاد استانی مبارزه با کرونا به‌صورت غیر مستقیم روند تهیه واکسن را رصد می‌کند؛ زیرا در این خصوص تفاهم‌نامه‌ چهارجانبه جداگانه‌ای بین دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونت علمی ریاست جمهوری و استانداری فارس منعقد شده است.

وی ادامه داد: با این حال، با توجه به اهمیت موضوع تهیه واکسن و نیز انتظاری که از جامعه علمی می‌رود، سازوکاری مجزا و کارگروه علمی جداگانه مرکب از محققان و نمایندگان شیراز و دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه فعالیت می‌کنند و درصدد انعقاد قرارداد هستند؛ هرچند تا زمان انعقاد قرارداد کارهای عملیاتی با هزینه دانشگاه شیراز در حال انجام است.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده تا ظهر نهم تیرماه ۹۹ تاکنون ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشورمان به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =