نماینده مجلس: یزد به قطب صنایع دانش‌بنیان تبدیل شود

یزد_ایرنا _نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استان یزد ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای در حوزه فناوری اطلاعات دارد گفت: این خطه باید به قطب آی‌تی و صنایع دانش‌بنیان کشور تبدیل شود.

محمد صالح جوکار روز دوشنبه در دیدار با مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات استان به ظرفیت‌های بالای یزد در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: از این  ظرفیت‌ها  در حوزه فناوری اطلاعات به طور کامل استفاده نشده است.
وی ادامه داد: بنا به شرایطی که امروز داریم، دنیا در حوزه استفاده از فناوری اطلاعات از ایران بسیار جلوتر است.
جوکار به آمار ارائه شده از سوی مدیران فناوری اطلاعات یزد در این نشست اشاره کرد و اظهار داشت: ما زیرساخت‌ها را تقریبا به اندازه دنیا توسعه دادیم ولی به میزان سایر کشورها از این فضا استفاده نمی‌کنیم و استفاده فعلی ما هم خیلی متناسب با توسعه نیست.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با اشاره به اینکه یزد ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای در حوزه فناوری اطلاعات دارد خاطرنشان کرد: این استان باید به قطب آی‌تی و صنایع دانش‌بنیان کشور تبدیل شود.
جوکار با اشاره به اینکه در سال ۹۱ مصوبه‌ای مبنی بر ایجاد برج آی‌تی در استان انجام شد گفت: مشخص نشد که این مصوبه به کجا رسید و علاوه بر آن با وجود سرمایه انسانی بسیار خوب در این عرصه، اجازه جذب این نیروها نتوانستیم آنگونه که باید و شاید استان را در این حوزه توسعه دهیم. 
وی با بیان اینکه شبکه ملی فناوری اطلاعات با اعتبارات بسیار بالا و میلیاردی و تلاش‌های بسیار گسترده در کشور ایجاد شده گفت: الان این شبکه مانند ماشینی است که سندش به نام ماست ولی رانندگی آن در دست شخص دیگری است و هر کجا که می‌خواهد آن را ببرد.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با  اشاره به اینکه کشورهای اروپایی امروزه شبکه ملی اطلاعات دارند گفت: چرا ما نباید از این شبکه که زیرساخت‌های آن را هم فراهم کردیم بهره‌مند شویم.
جوکار با تاکید بر اینکه مشکلی با وجود اینترنت نیست افزود: ما می‌توانیم هم اینترنت را آزادانه در اختیار داشته باشیم و هم شبکه ملی اطلاعات را هم فعال کرده و از آن استفاده کنیم.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی افزود: نکته مهم این است که ما یک چیزی متعلق به خودمان داشته باشیم که کسی نتواند بر آن سوار شده و هرطور می‌خواهد ما را بازی بدهد.
وی به مشکلاتی که مردم در ارتباط با شبکه شاد داشتند اشاره کرد و گفت: این اقدام نشان داد خیلی از مردم هنوز در شبکه‌های اجتماعی نیستند و اصلا راه استفاده از این فضا را بلد نبودند.
وی با اشاره به مباحثی که در ارتباط با اینترنت کودک مطرح شده  افزود: باید این موضوع را باور کنیم که خیلی از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به وجود می‌آید.
جوکار ادامه داد: شبکه مجازی هم تهدید است و هم فرصت؛ اگر آن را به درستی مدیریت کنیم می‌توان بهره‌های فراوانی از آن برد ولی در صورتی که استفاده ما درست نباشد و مدیریت آن را توجه نکنیم، قطعا با مشکلات فراوانی روبرو می‌شویم.
رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مواردی که در این نشست بیان شد و نیاز به قانونگذاری یا اصلاح قانون دارد، به صورت مکتوب ارائه شود تا نمایندگان استان اقدام به پیگیری برای رفع و تصویب آن کنند.
وی خاطرنشان کرد: در بخش پست بانک و برای تقویت روستاها، هر جایی که لازم باشد آمادگی وجود دارد اقدامات لازم برای تامین اعتبار و تسهیلات در این حوزه را انجام دهیم.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =