نگرانی از کاهش تحویل گندم خراسان شمالی به دولت

بجنورد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی، این نگرانی وجود دارد که امسال گندم کمتری به دولت تحویل شده و جولان دلالان در بازار این محصول رونق بگیرد.

محمدجواد تشکری روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از دغدغه های هر ساله ما، خرید گندم به وسیله دلالان و خارج شدن این محصول از چرخه خرید تضمینی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: خروج گندم از چرخه خرید تضمینی، تخلف است و به شدت با آن برخورد می‌شود.

وی افزود: خرید تضمینی گندم، برای پاسخ به نیاز مردم در تامین نان مصرفی انجام می شود و هر فردی که این محصول را در خارج از این چرخه، به مصرف برساند، مرتکب خلاف شده است.

وی گفت: امسال این احتمال می رود که به علت افزایش قیمت نهاده های مرغی، مرغداران به خرید گندم روی آورند و بخشی از گندم تولیدی کشاورزان در سالن های مرغداری به مصرف برسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: امسال قیمت سویا و ذرت افزایش یافته و بر این اساس مرغداران یکی از مشتریان اصلی گندم به شمار می روند.

تشکری گفت: در این زمینه، کارگروه های خرید تضمینی گندم در شهرستان ها هم نسبت به بررسی وضعیت و نظارت بر امور اقدام می کنند.  

وی درباره فعالیت دلالان و خرید محصول گندمکاران اظهار داشت: خرید گندم در سیلوها بر اساس سامانه پهنه بندی انجام می شود و خرید تنها از کشاورز انجام می شود، بر این اساس دلالان نمی توانند جز از طریق کشاورز، گندم را به سیلو تحویل دهند.  

تشکری در خصوص گلایه گندمکاران از خسارات تف‌باد نیز گفت: امسال در ۲ مقطع از سال، در نیمه خرداد و اوایل تیرماه،  شاهد پدیده تف‌باد و وزش بادهای گرم بودیم، که البته در برخی از مناطق استان گزارش شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: کشاورزانی که نتوانستند به موقع نسبت به آبیاری گندم اقدام کنند در پدیده تفباد، متحمل خسارت شدند زیرا این پدیده، بر عملکرد گندم مزارع تاثیر منفی گذارده است.

پیش بینی می شود امسال ۲۶۸ هزار تن گندم در استان تولید و ۱۸۶ هزار تن از این میزان به صورت تضمینی خریداری شود.  

خرید محصول گندمکاران خراسان شمالی از ۱۷ خردادماه در ۲۳ مرکز آغاز شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =