۹ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۵۷
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83838568
۰ نفر

برچسب‌ها

واکنش چین به سخنان سفیر آمریکا در لبنان

تهران- ایرنا- سفارت چین در لبنان روز دوشنبه در واکنش به سخنان تحریک‌آمیز «دورثی شیا» سفیر آمریکا در بیروت علیه روابط پکن و بیروت، اعلام کرد: آمریکا باید به سنگ‌اندازی‌های خود در مقابل کشورهایی که می‌خواهند به لبنان کمک کنند، پایان دهد.

به گزارش شبکه خبری المیادین، سفارت چین در واکنش به سخنان شیا اعلام کرد: واشنگتن در روابطش با کشورهای در حال توسعه،‌ تنها به دنبال تأمین خواسته‌های سیاسی خود است.

شیا جمعه گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سعودی «الحدث» سخنان تحریک‌آمیزی علیه لبنان بیان کرد که با واکنش‌های گسترده‌ای در این کشور روبه‌رو شده است.

وی در بخشی از مصاحبه‌اش با الحدث، با اشاره به وضع اقتصادی لبنان، گفت:‌ اقتصاد این کشور با بحران روبه‌روست و معتقدم که همه لبنانی‌ها این موضوع را درک می‌کنند. ما باید نیاز لبنان به کمک‌ مالی برای تزریق پول به اقتصادش را درک کنیم. این کشور نیاز به جذب سرمایه‌گذار دارد اما بحران اقتصادی کنونی و تأخیر لبنان در بازپرداخت بدهی‌هایش در ماه مارس گذشته، ‌باعث روی‌گردانی سرمایه‌گذاران شد. برخی تصور می‌کنند که راه‌ حل مشکلات اقتصادی لبنان، رو کردن به شرق است. چه کسی می‌داند شاید برخی از سرمایه‌گذاری‌ها از طرف چین در این کشور انجام شود اما لبنان باید هوشیار و متوجه باشد که سرمایه‌گذاری‌های چینی شامل اعطای وام‌های اضافی است و علاوه ‌بر آن، ‌ معاملات تجاری پیچیده‌ای دارد که ممکن است لبنان نتواند بدهی و وام دریافتی از آن را بازگرداند.

شیا در ادامه درباره معاملات تجاری چین با لبنان گفت:‌ جمهوری خلق تمایل به امضای قراردادهای تجاری دارد که شفاف و روشن نیستند و این مسأله به نفع حزب کمونیست چین طراحی شده است. در صورت ورود سرمایه‌گذاری‌های چینی به لبنان یک تضمین می‌خواهیم و آن این است که این سرمایه‌گذاری‌ها به ضرر پیشرفت اقتصادی لبنان یا ثبات یا پویایی نظام مالی‌اش نباشد و همچنین به روابط دیرینه‌اش با آمریکا لطمه‌ای وارد نکند.  

سفیر آمریکا در بیروت همچنین مدعی شده بود: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان ثبات این کشور را تهدید می‌کند و حزب‌الله مانع حل بحران اقتصادی در این کشور است.

در پی اظهارات شیا، «محمد مازح» قاضی شهر صور در جنوب لبنان روز شنبه با صدور حکمی سفیر آمریکا را از هر گونه اظهار نظر رسانه‌ای در لبنان منع کرد.

وی در این حکم همچنین تمامی رسانه‌های لبنانی را از گفت ‌وگو با سفیر آمریکا در این خصوص منع کرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز ادعاهای تحریک‌آمیز سفیر آمریکا در بیروت را یاوه گویی خواند و ضمن برحذر داشتن او از تکرار ادعاهایش، تأکید کرد: ‌او حق ندارد با فرافکنی خود در مورد کشور دیگری حرف بزند.

وزارت خارجه لبنان روز یکشنبه سفیر آمریکا در این کشور را به سبب دخالت واشنگتن در امور داخلی لبنان احضار کرد.

پیش‌تر نیز سخنان و اقدامات مداخله‌جویانه سفیر آمریکا در بیروت مورد انتقاد و اعتراض مردم و گروه‌های لبنانی و نمایندگان پارلمان این کشور قرار گرفته بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =