استاندار خراسان شمالی: پرواز بجنورد به عشق‌آباد دایر می‌شود

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی از اعلام آمادگی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما برای برقراری ۲ پرواز هفتگی از بجنورد به عشق آباد و بالعکس خبر داد.

محمدعلی شجاعی روز دوشنبه اظهار داشت: ایجاد و گسترش مراودات با کشورهای آسیایی نظیر ترکمنستان از جمله سیاست های توسعه ای استان است.

وی بدون اشاره به زمان برقراری این پروازها گفت: برقراری پروازهای مستقیم از بجنورد به عشق آباد می تواند ضمن آسان‌سازی آمد و شد به کشور ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی فصل جدیدی در برنامه های توسعه استان و کشور ایجاد کند.

وی ادامه داد: پس از سفر سال گذشته به ترکمنستان و امضای تفاهم نامه های مختلف، اجرایی شدن آنها در دستور کار جدی استان قرار گرفت که روز گذشته در نشست با رییس هیات مدیره و مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برقراری این پروازهای هفتگی مسیر بجنورد-عشق آباد و بالعکس قطعی شد.

براساس این گزارش، در مکاتبه ای از سوی معاون مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خطاب به استاندار خراسان شمالی عملیات اجرایی برقراری این پروازها از فرودگاه بین المللی بجنورد آغاز شد.

راهبرد توسعه‌ای خراسان شمالی با تولید سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول باغی و کشاورزی، ۴۵ هزار تن فولاد و ۹۰۰ هزار تن محصولات پتروشیمی، افزایش صادرات به کشورهای آسیای مرکزی است، به همین دلیل مسوولان استان در تلاش هستند تا سهم خود را در این بازار بیشتر کنند.

نزدیکی به کشورهای آسیای مرکزی، وجود ۳۰۰ کیلومتر مرز با کشور ترکمنستان و دارا بودن مشترکات تاریخی و فرهنگی از مزیت‌های مهم این خطه برای توسعه تجارت خارجی است.

همچنین تولید سالانه بیش از یک میلیون تن سیمان و بیش از ۲۳۰ هزار تن آلومینا از قابلیت ها و ظرفیت های تولیدی و صادراتی استان است که با همکاری تولیدکنندگان،  بخش خصوصی، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی بجنورد می تواند سهم استان را از بازار کشورهای آسیای مرکزی بویژه ترکمنستان بیشتر کند.

فرودگاه بجنورد به عنوان فرودگاه مرز هوایی فعال است که دارای یک باند به ابعاد ۴۲۰۰ در ۴۵ متر، اپرون به ابعاد ۲۴۵ در ۱۱۸ متر، تاکسی وی عمود به ابعاد ۲۳ در ۱۲۰ متر و ساختمان ترمینال مسافری به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع و ترمینال جدید به مساحت ۴۶۰۰ مترمربع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =