القای طرح ترور الحریری؛ تلاش جدید سعودی برای متشنج کردن لبنان
«سعد الحریری» نخست‌وزیر پیشین لبنان

تهران - ایرنا- شبکه «الحدث» عربستان روز گذشته (یکشنبه) در گزارشی بدون اشاره به هیچ جزئیاتی، از وقوع انفجار یک موشک در نزدیکی کاروان «سعد الحریری» نخست‌وزیر پیشین لبنان در منطقه بقاع خبر داد. خبری که به شدت بازار شایعات از جمله احتمال ترور الحریری را در لبنان داغ کرد اما این خبر با واکنش پلیس این کشور و دفتر الحریری همراه بود تا قدری از شایعات کاسته شود.

شبکه الحدث عربستان در گزارشی به حاشیه سفر الحریری نخست‌وزیر پیشین لبنان به منطقه «بقاع» در شرق لبنان در تاریخ ۲۸ خرداد (۱۷ ژوئن)  پرداخت و از انفجار یک موشک در فاصله ۵۰۰ متری کاروان الحریری خبر داد.

این شبکه افزود که در راه بازگشت کاروان الحریری به بیروت صدای انفجاری در منطقه «الجبیله» و در ۵۰۰ متری خودروی حامل الحریری به گوش رسید و پس از آن نیروهای امنیتی لبنان بقایای یک موشک را کشف کرده اما جزئیات آن را اعلام نکرده‌اند.

با توجه به نفوذ جنبش حزب‌الله در منطقه بقاع، انتشار این گزارش اتهاماتی را در خصوص احتمال وقوع این حادثه از سوی حزب‌الله در افکار عمومی ایجاد کرد.

دفتر الحریری: منتظر نتایج تحقیقات هستیم

دفتر رسانه‌ای سعد الحریری  هم در واکنش به گزارش شبکه الحدث عربستان اطلاعیه‌ای صادر و با تایید وقوع یک «حادثه امنیتی» در جریان سفر وی به بقاع، اعلام کرد که گزارش شبکه الحدث به طور اجمالی درست است اما برای جلوگیری از سوءاستفاده از شرایط متشنج لبنان و تفسیرهای احتمالی به خصوص در شبکه‌های اجتماعی و از آنجایی که کاروان نخست‌وزیر پیشین لبنان متوجه هیچ‌گونه تعرضی نشده است، الحریری تصمیم گرفته در این خصوص سکوت کند و منتظر نتایج تحقیقات نیروهای امنیتی باشد.

*موشک یا مخزن سوخت؟

همزمان شبکه «ال.بی.سی» لبنان روایت دیگری از حادثه را ارائه کرد. در گزارش این شبکه آمده است که اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که این حادثه ناشی از انفجار مخزن سوخت یک پهپاد بوده‌ که در فاصله‌ای از کاروان الحریری مشغول پرواز بوده‌است.

پایگاه النشره هم به نقل از منابع خبری لبنانی گزارش داده‌است که حادثه منطقه بقاع با هدف ترور الحریری صورت نگرفته و سناریوی محتمل آن است که پهپادی اسرائیلی مشغول گشتزنی در آسمان بوده و همزمان با عبور کاروان نخست‌وزیر سابق لبنان از منطقه بقاع به سمت بیروت، این پهپاد با موشک زمین به هوا مورد هدف قرار گرفته اما موشک به آن اصابت نکرده‌است.

پلیس لبنان: تحقیقات ادامه دارد

پلیس لبنان هم در واکنش به این حادثه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برای جلوگیری از هرگونه تحلیل و تفسیر احتمالی توضیحاتی ارائه می‌شود.

در این اطلاعیه آمده‌است که در تاریخ ۱۷ ژوئن و همزمان با عبور کاروان سعد الحریری از منطقه بقاع یکی از ساکنان منطقه شاهد انفجار شیئی ناشناخته در آسمان و سقوط آن بر زمین بوده و این موضوع را گزارش داده‌است.

پلیس لبنان افزود که پس از این حادثه بلافاصله اقدامات عملی در دستور کار قرار گرفت و در این راستا شعبه تحقیقات با توجه به شرایط کنونی لبنان و با هدف جلوگیری از سوءاستفاده از این حادثه با بررسی محرمانه پرونده، تحقیقات خود را آغاز کرد و از زمان وقوع این حادثه تاکنون همچنان بررسی‌ها ادامه داشته تا تمامی جوانب این حادثه مشخص و اعلام شود.

بیانیه پلیس لبنان در آخر از رسانه‌ها خواسته‌است تا پیش از مشخص شدن نتایج قطعی تحقیقات، جانب دقت را رعایت کنند.

به نظر می‌رسد با توجه به شرایط کنونی لبنان و چالش‌های داخلی و خارجی دولت جدید این کشور، برخی رسانه‌ها از جمله رسانه‌های سعودی و حتی برخی شخصیت‌های داخلی و خارجی به دنبال افزایش تنش‌ها در این کشور هستند.

پیش از گزارش گنگ شبکه الحدث عربستان در خصوص حاشیه سفر الحریری به منطقه بقاع که هرگونه گمانه‌زنی و حتی شایعه نقشه ترور نخست‌وزیر پیشین لبنان را در محافل لبنانی به اوج رساند، سخنان «دورتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت و حمله وی به جنبش حزب‌الله جنجال‌آفرین شده‌بود.

سفیر آمریکا در بیروت در سخنانی تلویزیونی مدعی شده بود که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان ثبات این کشور را تهدید می‌کند و حزب‌الله مانع حل بحران اقتصادی در این کشور است.

وی همچنین تهدید کرده که تحریم‌های آمریکا ممکن است شامل طوائف و جریانات لبنانی همپیمان و حامی حزب‌الله نیز بشود.

شیا گفته بود که واشنگتن از دولتی که در آن حزب الله حضور نداشته باشد، حمایت می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =