برای تامین بخش عمده نیازهای کشور از داخل آمادگی وجود دارد

تهران- ایرنا- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شرایط به گونه‌ای است که آمادگی داریم بخش عمده‌ای از نیازهای کشور را از محل داخل تامین کنیم و همچنین قادر به تأمین بسیاری از نیازهای کشورهای اطراف و همسایه نیز از طریق صادرات هستیم.

به گزارش روز دوشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «مهدی صادقی نیارکی» ضمن گرامی‌داشت روز ملی صنعت و معدن اظهارداشت: بسیاری از مواد اولیه در کشور تولید می‌شود و در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده که این فعالیت‌ها باید به حلقه‌های نهایی محصول با ارزش افزوده بالاتر برای تامین نیاز داخل و صادرات تبدیل شوند.

سالی که به نام «جهش تولید» مزین شده می‌تواند منجر به دستاوردهای شگرفی در حوزه تعمیق و توسعه ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، افزایش خوداتکایی و کاهش ارزبری، مدیریت منابع ارزی کشور، بهبود زیرساخت‌های فنی و مهندسی، رشد شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه شرکت‌های طراحی ساخت داخلی و مجموعه اقداماتی شود که کشور را در جهت افزایش استقلال همه جانبه صنعتی، تاب‌آوری و افزایش خوداتکایی صنعتی حرکت دهد.

وی تغییر مونتاژکاری به نوآوری را یکی از رویکردهای امسال وزارت صنعت برشمرد و افزود: دستیابی به چرخه نوآوری و تجاری‌سازی محصولات صنعتی در دستور کار است و هر چقدر اتکای ما به ظرفیت‌های درونی کشور افزایش یابد، می‌توانیم از توان و پتانسیل‌های موجود در کشور برای افزایش تولید ناخالص ملی، تولید ثروت و ثروت آفرینی استفاده کنیم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت با بیان اینکه در این مسیر نیازمند همکاری و همراهی تشکل‌ها و نهاد های بخش خصوصی هستیم، گفت: باید به ظرفیت‌های درونی توجه بیشتری داشته باشیم و بخش خصوصی را مورد حمایت قرار دهیم و این بخش را برای ایفای نقش خود توانمند کنیم.

وی با اشاره به برخی هماهنگی‌ها و همکاری‌های بخش خصوصی و دولت، یادآوری‌کرد: نمود این تعامل و همکاری در تولید به موقع اقلام و کالاهای بهداشتی و درمانی مرتبط با کرونا اتفاق افتاد و در سال جهش تولید نیز هم‌افزایی بین ارکان دولت و بخش خصوصی و مشارکت فعالان اقتصادی در به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود می‌تواند منجر به افزایش کمیت و کیفیت تولید شود.

صادقی نیارکی با اعلام اینکه اهداف مورد نظر برای تحقق جهش تولید ترسیم شده، افزود: به عنوان نمونه در صنعت خودرو امسال برنامه تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو پیش رو داریم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت ادامه‌داد: در دو ماهه امسال در تولید لاستیک خودرو، تلویزیون، لباسشویی، نئوپان و بیش از ۱۵ قلم از تولیدات منتخب کالایی کشور، افزایش تولید داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: در خودرو تا پایان ۶ تیرماه، ۱۳ درصد رشد تولید تجمعی به نسبت سال گذشته به ثبت رسیده و در حوزه لوازم خانگی که جزو صنایع پیشران است موضوع تعمیق ساخت داخل را دنبال می‌کنیم و به‌طور متوسط در این صنعت خودکفایی ۶۰ درصدی داریم که برگزاری میزهای ساخت داخل در این حوزه در دستور کار است.

صادقی نیارکی با بیان اینکه موضوع عرضه مستقیم محصولات لوازم خانگی را نیز دنبال می‌کنیم، گفت: بسیاری از قطعه‌سازان در صنعت لوازم‌خانگی مانند خودرو در حال فعالیت هستند و اگر افزایش کمّی و کیفی تولید در این حوزه ها محقق شود تعدادی از صنایع به عنوان حلقه‌های پسین و پیشین این صنایع فعال می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع تحریک تقاضا و همچنین تکمیل ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی را در دستور کار داریم، بیان‌کرد: این موضوعات نیازمند تامین منابع مالی و ارزی بوده و باید موسسه‌های مالی و بانکی در حوزه تامین نقدینگی با توجه به افزایش نهاده‌های تولید و افزایش تورم تولیدکننده بیش از پیش با بخش تولید و واحدهای تولیدی همراهی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha