۱۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۷:۳۹
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83838328
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا و کودکان

مشهد- ایرنا- در دوران پاندمی کرونا اینکه کودکان ناقل ویروس کرونا هستند یا نه، یکی از ناشناخته‌های این همه‌گیری مرگ آفرین و پرخطر به شمار می‌رود.

به اعتقاد پزشکان کودکان یکی از ناقلان و گروه‌های آسیب‌پذیر در ابتلا به بیماری آنفلوآنزا  هستند ولی شواهد حاکی از آن است که آنان وقتی به کرونا مبتلا می‌گردند، بیماریشان وخیم نمی‌شود. 
پزشک متخصص بیماری‌های عفونی کودکان در دانشگاه "اکستر" انگلستان معتقد است، تا به حال بین یک تا پنج درصد مبتلایان ثابت شده کرونا در جهان از کودکان بوده‌اند، بیماری در آنها خفیف‌تر و مرگ بر اثر کرونا در آنها بسیار نادر است.
رییس دانشکده پزشکی تربت‌جام در استان خراسان رضوی نیز گفت: طی هفته‌های اخیر ۲ کودک در مراکز درمانی این شهرستان بر اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند.
دکتر محمدرضا افکار افزود: تنگی نفس، تشنج ناشی از تب و اختلالات قلبی مهمترین علل فوت این کودکان اعلام شده است.

کودکان ناقل ویروس کووید ۱۹ هستند

عضو هیات علمی گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: ویروس کرونا زمینه انتقال سریع بیماری حتی به کودکان را دارد، اما به دلیل ویژگی‌های خاص این ویروس احتمال ابتلای کودکان با علائم حاد کمتر است.
دکتر محمد کیانی افزود: کودکان می‌توانند ناقل ویروس کووید ۱۹ بوده و این ویروس را به سالمندان و گروه‌های پرخطر انتقال دهند.
وی با بیان اینکه کودکانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به کرونا هستند ادامه داد: کودکان مبتلا به بیماری‌های تنفسی نیز بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

این متخصص بیماری‌های کودکان گفت: والدین باید آگاه باشند که کودکان خود را در خانه نگهدارند و از حضور آنان در مجامع عمومی پرهیز کنند.
وی افزود: استفاده از ماسک برای کودکانی که در مکان‌های پر ازدحام حضور دارند ضروری است و رعایت بهداشت فردی، کنترل رفتارهای فردی و ماندگاری در منزل نقش مهمی در قطع زنجیره انتقال این بیماری دارد.
دکتر کیانی با بیان اینکه مادران باید در شرایط کرونایی ضمن رعایت بهداشت فردی و شست و شوی مداوم دست‌ها، شیردادن به فرزند خود را ادامه دهند، گفت: قطع شیردهی کاهش سطح ایمنی بدن کودک را موجب می‌شود.

بستری شدن ۱۸۰ کودک مبتلا به کرونا در مشهد
مدیر بیمارستان فوق تخصصی کودکان (اکبر) مشهد نیز گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۸۰ کودک با علائم حاد تنفسی یا ابتلا به کووید ۱۹ در این مرکز بستری و خدمات درمانی دریافت کرده‌اند. 
دکتر حسین محسن زاده افزود: در این بیمارستان یک بخش با ۱۰  تخت بستری و بخش مراقبت‌های ویژه با هشت تخت برای ارائه خدمات به کودکان مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: این بخش و تمامی مسیر انتقال بیمار از "تریاژ تنفسی" به بخش به طور کامل از سایر بخش‌ها جداسازی شده است و ۶ متخصص کودکان و مراقبت‌های ویژه نیز به این دسته از بیماران خدمات ارائه می‌دهند. 
این مدیر بیمارستان کودکان گفت: ویروس کرونا ممکن است در کودکان علائم ایجاد نکند اما قابلیت سرایت به سایر افراد را دارد، بنابراین بهترین راهکار در پیشگیری از آن حفظ اصول بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.
وی در خصوص فعال بودن مهدهای کودک در شرایط کنونی نیز افزود: والدین درصورت امکان در شرایط فعلی کودکان خود را به مهدهای کودک نبرند و در صورت نیاز به طور حتم تمامی مراقبت‌های بهداشتی را رعایت و کنترل نمایند تا سلامت فرزند و خانواده‌شان تحت تاثیر قرار نگیرد.

کودکان دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر در معرض خطر قرار دارند

رییس بیمارستان فوق تخصصی کودکان نیز گفت: کووید ۱۹ ویروس ناشناخته بوده و ممکن است گروه‌های سنی مختلف از جمله کودکان را نیز تهدید کند اما طبق شواهد به دست آمده تاکنون موارد شدید ابتلا به این بیماری در کودکان کمتر مشاهده شده است.
دکتر سید علی جعفری افزود: کودکان می‌توانند با وجود نداشتن علائم بیماری، ناقل ویروس کرونا به دیگران باشند.
وی با بیان اینکه کودکان دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی و عروقی و نقص سیستم ایمنی بیشتر در معرض خطر بیماری کرونا قرار دارند ادامه داد: علائم بیماری کرونا در کودکان اسهال و استفراغ به ‌خصوص نوع شدید آن است.

رییس بیمارستان فوق تخصصی کودکان (اکبر) گفت: این بیمارستان مجهزترین و بزرگترین مرکز درمانی فوق تخصصی کودکان در شمال شرق کشور به شمار می‌رود و در حال حاضر تمامی خدمات تشخیصی و درمانی مرتبط با همه بیماری‌ها از جمله کرونا در این بیمارستان  ارائه می‌شود و نیاز به ارجاع بیمار به دیگر مراکز نیست.

هم‌اکنون حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری استان خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و به بقیه جمعیت این استان از طریق دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی گناباد، سبزوار، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه به خدمت‌رسانی به شهرستان مشهد ۱۳ شهرستان دیگر استان خراسان رضوی را نیز زیرپوشش دارد.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر را در کشور گرفته است. همچنین تاکنون ۱۸۶ هزار و ۱۸۰ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در جهان ۱۰ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۰ نفر را بیمار کرده و جان ۵۰۵ هزار و ۶۱۶ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است و پنج میلیون و ۵۹۱ هزار و ۲۶۶ نفر از افراد مبتلا به کرونا در جهان تاکنون درمان شده‌اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha