روسیه خواستار گفت وگوی شفاف درباره تحقیقات تسلیحات شیمیایی در سوریه شد

مسکو - ایرنا - نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین خواستار گفت وگوی شفاف در تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه شد.

میخاییل اولیانوف روز دوشنبه در توییتی نوشت: شرکای غربی مانند دعا همواره تکرار می کنند که سازمان منع تسلیحات شیمیایی به صورت بیطرفانه و حرفه ای در سوریه تحقیق می کند.

وی افزود: بیایید در این مورد صحبت کنیم. اما فقط باید به صورت معین و بدون تبلیغات کم ارزش و درباره موارد واقعی باشد، آیا طرف های مقابل ما برای چنین گفت وگویی آماده هستند.

کشورهای غربی در راستای سیاست‌های ضدسوری خود تاکنون چندین بار دولت سوریه را به بکارگیری سلاح های شیمیایی متهم کرده اند.

روس‌ها معتقدند که در برخی موارد تروریست ها از مواد سمی در سوریه علیه غیرنظامیان این کشور استفاده کرده و سپس ارتش سوریه متهم به حمله شیمیایی شده است.

کشورهای غربی در سازمان منع تسلیحات شیمیایی هم با استفاده از موقعیت برتر خود در این سازمان، دولت سوریه را به حملات شیمیایی متهم کرده اند؛  به همین بهانه آمریکا و متحدانش سه سال پیش به سوریه حمله موشکی کردند. 

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد،در این پیوند روز 28 فروردین گزارش تیم تحقیق و شناسایی سازمان منع سلاح شیمیایی درسوریه را نامعتبر و در راستای اتهامات برخی کشورهای شناخته شده غربی دانست.

واسیلی نبنزیا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت ویدئویی با موضوع سوریه برگزار شد، بار دیگر بر موضع پیشین خود مبنی بر تعطیل شدن تمام فعالیت‌های شیمیایی سوریه تاکید کرد.

وی افزود: تمام ذخایر شیمیایی سوریه تخلیه و تاسیسات ساخت آن تخریب شد. دمشق نه ظرفیت سلاح شیمیایی و نه قصد یا قابلیت استفاده از آن را دارد.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: سوریه به همکاری کامل خود با سازمان منع سلاح شیمیایی از جمله فعالیت‌های نظارتی آن، ادامه می‌دهد.

نبنزیا با متهم کردن ماموران سازمان منع سلاح شیمیایی به نقض ماده ۱۵ این سازمان اضافه کرد: شکی نداریم که هدف اصلی آن، سفید کردن اقدامات غیرقانونی تجاوز علیه سوریه در آوریل ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است. گزارش اخیر تیم تحقیق و شناسایی این سازمان به وضوح این نیت را تایید می‌کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =