بازداشت دلال فرانسوی به جرم فروش آثار باستانی قاچاق

تهران- ایرنا- دلال فرانسوی که در سال ۲۰۱۷ با فروش یک تابوت طلایی قاچاق از موزه متروپولیتن کلاهبرداری کرده بود، توسط پلیس فرانسه بازداشت شد.   

پلیس فرانسه از سال ۲۰۱۸ تحقیقات درباره فروش صدها قطعه عتیقه به ارزش ده‌ها میلیون یورو را به جریان انداخت که در چند سال گذشته از کشورهای مصر، سوریه، یمن و بخش‌هایی از لیبی قاچاق شده‌اند. هفته گذشته در بخشی از این تحقیقات، پنج کارشناس هنری از جمله متصدی بازنشسته موزه لوور پاریس به عنوان مضنون بازداشت و در نهایت سه نفر از آنها بدون هیچ اتهامی آزاد شدند. حال گویی این پرونده یک متهم جدید دارد.  

به گزارش روزنامه هنر، کریستف کونیکی دلال هنری اهل پاریس روز جمعه به اتهام فروش آثار باستانی قاچاق، کلاهبرداری و پولشویی بازداشت شد.

توجه پلیس به معاملات کونیکی پس از آن جلب شد که این دلال هنری در سال ۲۰۱۷ یک تابوت طلایی را به موزه متروپولیتن نیویورک فروخت. موزه متروپولیتن سال گذشته پس از آن که فهمید این تابوت در جریان ناآرامی‌های مربوط به بهار عربی ربوده شده، آن را به مصر بازگرداند.

کونیکی که در ازای این اثر قاچاق ۳.۵ میلیون یورو از موزه آمریکایی دریافت کرده بود، آن زمان مدعی شد مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این تابوت را از کانالی قانونی به دست آورده است.

پلیس فرانسه تمام معاملات کونیکی با دیگر دلالان و موزه‌های مطرح جهان در آمریکا، آلمان، خاورمیانه و همچنین حراج‌خانه‌های فرانسه را مورد بررسی قرار داده است. به نقل از منابع آگاه، این دلال فرانسوی تاکنون چند اثر برجسته از جمله تابوت طلایی شاهدخت هنوتاوی، لوح فرامین توت‌عنخ‌آمون و یک پرتره‌ فیوم به موزه لوور ابوظبی فروخته و در ازای هر کدام میلیون‌ها یورو دریافت کرده است. 

این کارشناس باستان‌شناسی حوزه مدیترانه جمعه شب پس از صدور قرار نظارت قضایی آزاد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =