قاچاقچیان اقتصاد کشور را هدف قرار داده‌اند

زنجان - ایرنا - فرمانده انتظامی استان زنجان گفت: پلیس در امر مبارزه با پدیده قاچاق کالا و ارز بسیار جدی و قاطع است و همواره تلاش و کوشش وافر دارد تا بستر و فضا را برای قاچاقچیان که اقتصاد کشور را هدف قرار داده و به آن ضربه می‌زنند، ناامن کند.

سردار رحیم جهانبخش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: بی شک این پدیده مذموم در کنار وارد کردن آسیب جدی و خسارات جبران ناپذیر به اقتصاد کشور، پیامدهای بسیار منفی فرهنگی نیز در سطح جامعه در پی دارد و لازم است تمام دستگاه ها و مسوؤلان ذیربط در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز، احساس مسوولیت ویژه داشته و همواره به وظایف و مأموریت‌های سازمانی به نحو شایسته عمل کنند.

فرمانده انتظامی استان زنجان گفت: معضل قاچاق کالا علاوه بر آثار سوء اقتصادی به عنوان یک چالش اقتصادی و اجتماعی بسیار حائز اهمیت است و امروزه این معضل علاوه براینکه به عنوان یک تهدید جدی بر سر راه تجارت آزاد است هزینه‌های زیادی نیز بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می کند.

سردار جهانبخش تصریح کرد: مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اولویت کاری پلیس است و این فرماندهی در مبارزه با قاچاقچیان کالا و ارز از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نیست و با دستگیر شدن بدون هیچ اغماضی و مطابق با قانون برخورد خواهد شد.  

وی با تاکید براینکه پدیده قاچاق کالا و ارز نه فقط فرصت‌های سرمایه‌گذاری به منظور اشتغال مولد و مؤثر در رشد تولید ناخالص داخلی را از بین می برد بلکه در وقوع آسیب‌های اجتماعی تاثیرگذار است افزود: قاچاق کالا و ارز در کنار کاهش سرمایه‌گذاری‌ مولد در مسیر سرمایه‌گذاری ها نیز انحراف ایجاد می‌کند.

فرمانده انتظامی استان زنجان با بیان اینکه قاچاق کالا در فرصتی کوتاه سود بسیار نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند که با سود حاصل از سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های مولد و اشتغال‌زا تفاوت چشمگیری دارد، گفت: قاچاق کالا به‌شکل غیرمستقیم می‌تواند بر سرمایه‌گذاری ملی کشور تأثیر منفی داشته باشد.

سردار جهانبخش با بیان اینکه با ورود کالاهای قاچاق به قیمت پایین،  تولید ملی ضربه ‌خورده، تقاضا برای محصولات تولید داخل کاهش یافته و به دنبال آن کاهش سودآوری و سرمایه‌گذاری در بخش تولید داخلی، اتفاق می افتد، افزود: کاهش سرمایه‌گذاری باعث کاهش اشتغال و افزایش نرخ بیکاری شده و در نتیجه با افزایش بیکاری بر بحران‌های اجتماعی و تبعات ناشی از آن نیز افزوده شده و در نهایت با افزایش قاچاق کالا بحران‌های اجتماعی نیز افزایش یافته و امنیت ملی به خطر می‌افتد.

وی اظهار داشت: هدف و انگیزه اصلی قاچاق، سودآوری است و با این هدف تمامی ‌اصول اخلاقی، ملی و مذهبی را برای افراد قاچاقچی تحت الشعاع قرار می‌گیرد و از سویی نیز این پدیده یکی از مناسب‌ترین راه‌های ورود ابزارهای تهاجم فرهنگی به داخل کشور است و در واقع از این طریق نسل جوان مورد هدف قرار گرفته و ارزش‌ها و آداب و سنن و مذهب آنها مورد تهاجم قرار گرفته و در برخی موارد می‌تواند با ایجاد بیماری‌های فراگیر در میان مردم، بهداشت جامعه را نیز تهدید کند.

سردار جهانبخش تصریح کرد: رواج قاچاق کالا و سرمایه‌گذاری در این بخش به ‌دلیل سودآوری بسیار زیاد موجب می‌شود که سیاست‌گذاری در امور تولیدی و اشتغالزا، کاهش یافته و در نتیجه تولیدات ملی و داخلی که توان کافی برای رقابت با تولیدات مشابه خارجی ندارند دچار آسیب شده و در برخی مواقع نیز به زیان‌دهی، ورشکستگی و در نهایت به تعطیلی فعالیت واحدهای تولیدی منجر شود.

وی ادامه داد: قاچاق کالا در عمل با نپرداختن (مالیات، عوارض و...)، بطور مستقیم باعث کاهش درآمدهای دولت شده و به صورت غیرمستقیم نیز با تضعیف بخش‌هایی از اقتصاد کشور موجب کاهش فعالیت‌ها و در نتیجه کاهش درآمدهای مالیاتی دولت می شود.

سردار جهانبخش افزود: یکی دیگر از آثار منفی قاچاق کالا در واقع کاهش اثربخشی هزینه‌های دولت از راه خارج شدن کالاهایی از کشور است که از یارانه دولتی استفاده می‌ کنند که مواد سوختی، کود و بذر، پودرهای شوینده و آرد، شامل این موارد هستند و این کالاها همه‌ ساله از سوی دولت با تخصیص مقادیر زیادی یارانه، تهیه و در اختیار مردم قرار می‌گیرد که متاسفانه بخش قابل ملاحظه‌ای از این کالاها به‌دلیل داشتن تفاوت قیمت با قیمت‌های جهانی و کشورهای همسایه به خارج از کشور قاچاق می‌شود.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا از یک سو موجب کاهش درآمدهای گمرکی و مالیاتی دولت شده و از طرفی نیز سبب خروج بی حاصل ارز، فرار گسترده سرمایه،  افزایش بیکاری، کاهش تولیدات صنعتی داخلی و ... می‌شود، اظهار داشت: یکی از آثار تلخ بحران های اقتصادی در واقع شیوع، گسترش و تکثیر آسیب‌های اجتماعی و جرایم است و وقتی حرف از جرم و آسیب اجتماعی به میان می‌آید باید توجه داشت که این دو موضوع، معنی متفاوت دارند هر چند بسیاری از مردم و حتی مسوؤلان این ۲ موضوع را به جای هم استفاده می‌کنند.

فرمانده انتظامی با بیان اینکه زنجان بیشتر در مسیر انتقال کالای قاچاق قرار دارد به میزان کشفیات اشاره کرد و گفت: سه ماهه نخست امسال ۱۱۰ میلیارد ریال انواع کالای قاچاق توسط پلیس زنجان کشف شد که در این رابطه ۲۲۳ نفر قاچاقچی دستگیر و ۹۵ دستگاه انواع خودرو نیز توقیف شد.

سردار جهانبخش افزود: پلیس زنجان، پارسال (۹۸) انواع کالای قاچاق به ارزش تقریبی ۸۷۰ میلیارد ریال کشف کرد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (۹۷) ۴۹ درصد افزایش نشان می داد.

وی اظهار داشت: پارسال در این رابطه ۹۰۱ نفر قاچاقچی کالا از سوی پلیس این استان دستگیر و به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی زنجان معرفی شدند.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =