حجم آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد به ۱۳۸ میلیون مترمکعب رسید

مهاباد- ایرنا- رییس اداره امور آب مهاباد گفت: هم‌اکنون حجم آب پشت سد این شهر به ۱۳۸ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ میلیون مترمکعب کمتر است.

رضا جهین روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر تراز سد مهاباد به یک‌هزار و ۳۵۲ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز ۲ متر و ۲۹ سانتی‌متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد به صفر رسیده است، ادامه داد: دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم ۹ متر مکعب بر ثانیه است که از این میزان ۰.۶ (شش دهم) متر مکعب آن برای مصرف کشاورزی و مابقی هم برای مصرف شرب و صنعت است.

رییس اداره امور آب مهاباد با بیان اینکه در سال آبی جاری ۳۴۸ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده است، اضافه کرد: این در حالی است که طی سال گذشته در این مدت ۵۵۰ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.

جهین همچنین از شهروندان خواست نسبت به رعایت نظافت اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به اداره اطلاع دهند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها