۹ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83837810
۰ نفر

برچسب‌ها

شاهین‌دژ شهر بدون زندانی مهریه

مهاباد- ایرنا- رییس دادگستری شاهین‌دژ گفت: تمام زندانیان مهریه این شهرستان که توان پرداخت مهریه را نداشتند، آزاد شده و هم‌اکنون این شهر به عنوان یک شهر بدون زندانی مهریه محسوب می‌شود.

قربان شاهینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته در دوره جدید مدیریت دستگاه قضایی، تعداد قابل توجهی از افرادی که به خاطر مهریه در زندان بودند و توان پرداخت آن را نداشتند، پس از راستی آزمایی از زندان آزاد شدند. 

وی ادامه داد: سال گذشته ۱۳ هزار و ۵۱۲ پرونده به مراجع قضایی شاهین‌دژ ارجاع شد که از این تعداد ۱۳ هزار و ۳۲۳ پرونده مختومه شد که نشان دهنده مختومه شدن ۹۸ درصد پرونده هاست.

رییس دادگستری شاهین‌دژ نرخ رسیدگی به دعاوی در این شهرستان را ۵۸ روز دانست و بیان کرد: نظر به افزایش بیش از ۲ هزار فقره‌ای پرونده‌های رسیده به حوزه قضایی این شهرستان در سال ۹۸، مجموعه همکاران دادگستری این شهرستان تمام تلاش خود را به کار بستند تا زمان رسیدگی و مختومه شدن پرونده ها به کمترین زمان ممکن برسد.

"شاهینی" در خصوص پرونده‌های معوقه سال‌های گذشته نیز اظهار داشت: سال گذشته با برنامه‌ریزی و تلاش همکاران دستگاه قضایی بیش از ۹۸ درصد پرونده‌های سالیان قبل که معوقه مانده بود، بررسی و مختومه شد.

وی عنوان کرد: ضروری‌ترین اقدام پیشگیری از جرم برای کاهش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی، آموزش است و قوه قضاییه در کنار قاطعیت در اجرای عدالت، در پرونده‌هایی که می‌توان از جرم آنها چشم‌پوشی کرد، به‌جای محکومیت قضایی، دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود.

مهریه حق مالی و مِهری است که زوج (مرد) در زمان وقوع عقد نکاح به زوجه (زن) می‌پردازد و یا مکلف به پرداخت آن می‌شود؛ از نظر قانونی نیز مهریه حق زن بوده و در هر زمان که مطالبه کند، مرد موظف به پرداخت آن است.

در انتخاب نوع مهریه محدودیت خاصی وجود ندارد و هرچیزی که ارزش مادی ومالی داشته باشد از جمله سکه، طلا، نقره، ملک و املاک، پول و غیره می‌تواند به عنوان مهریه تعیین می‌شود.

شاهین‌دژ با ۹۶ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha