اعضای نوعروس مرگ مغزی شده در چهارمحال و بختیاری به بیماران نیازمند اهدا شد

شهرکرد- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: اعضای یک نوعروس ۲۰ ساله مرگ مغزی شده اهل چلیچه این استان روز دوشنبه با رضایت خانواده ایثارگرش به بیماران نیازمند اهدا شد.

فریدون رحمانی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:مرحومه فاطمه مختاری بانوی ۲۰ ساله اهل چلیچه شهرستان فارسان بر اثر ترومبوز عروق مغزی در بیمارستان کاشانی تحت مراقبت‌های ویژه قرار داشت و  دچار  مرگ مغزی شده بود.

وی ادامه داد: با تایید مرگ مغزی این بانو از سوی پزشکان و اعلام رضایت خانواده ایثارگرش و بنا بر خواسته قبلی خود بیمار، اعضای این مرحومه صبح روز دوشنبه در مرکز آموزشی، درمانی آیت‌الله کاشانی شهرکرد جداسازی شد.

رحمانی تصریح کرد: در این عمل جداسازی سه تیم تخصصی مسئولیت جداسازی قلب، کبد، کلیه‌ها و نسوج این بیمار مرگ مغزی را بر عهده داشتند که با هماهنگی‌های از قبل تعیین شده، اعضای اهدایی با پرواز هوایی به تهران ارسال شد.

به گزارش ایرنا، پس از رفع ممنوعیت عمل پیوند عضو به دنبال شیوع ویروس کرونا، این سومین عمل اهدای عضو در چهارمحال و بختیاری طی سالجاری است.

به علت قطعی نبود احتمال آلوده نبودن بیماران مرگ مغزی به ویروس کرونا، عمل‌های پیوند عضو در کشور تا ۱۵ اردیبهشت متوقف شده بود.

سال گذشته نیز ۳۶ عمل اهدای عضو در این استان انجام گرفت.

چهارمحال و بختیاری پس از تهران، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و یزد جزو پنج استان فعال کشور در اهدای عضو است.

سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند که در ۳۶ درصد موارد، تیم‌های پیوند عضو موفق به جلب رضایت خانواده‌ها می‌شوند.

این در حالی است که در چهارمحال و بختیاری از هر سه خانواده ۲ نفر خانواده برای اهدای عضو بیمار خود اعلام رضایت می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha