۹ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۸
کد خبرنگار: 1010
کد خبر: 83837649
۰ نفر

برچسب‌ها

اهدای خون در کاشان ۱۰ درصد افزایش یافت

کاشان- ایرنا- رییس پایگاه انتقال خون کاشان گفت: مردم این شهرستان یک میلیون و ۶۲۰ هزار سی‌سی خون در سه ماهه نخست امسال اهدا کردند که به نسبت مدت مشابه در سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

محمدرضا ذیلایی روز دوشنبه در گفت ‎و گو با ایرنا افزود: ماهانه یک هزار و ۲۰۰ نفر در این مدت برای اهدای خون در پایگاه انتقال خون کاشان پذیرش شدند که از آنها سه هزار و ۶۰۰ فرآورده خونی تولید شده است.

وی یادآور شد: بهار سال گذشته به طور میانگین نزدیک به یک هزار و ۱۰۰ نفر برای خون‌گیری در پایگاه انتقال خون شهرستان کاشان پذیرش شده بودند.

رییس پایگاه انتقال خون کاشان اضافه کرد: نزدیک به ۲ هزار و ۴۰۰ واحد از این خون‌ها در بیمارستان‌ها و مرکزهای درمانی این منطقه مصرف شد و سایر آن برای بیماران نیازمند در شهرهای همجوار و اصفهان ارسال شده است.

وی یادآور شد: ‌افزون بر مصاحبه و مشاوره با اهداکنندگان خون از سوی پزشک مستقر در پایگاه، آزمایش‎های هپاتیت B و C، سفلیس، ایدز، تشخیص گروه خونی و RH بر روی تمام خون‌ها انجام می‌شود. 

ذیلایی در ادامه با قدردانی از مردم شهرستان کاشان در کمک به بیماران با اهدای خون تاکید کرد: در زمان حاضر به گروه‌های خونی منفی از جمله O و  A نیاز داریم.

وی اضافه کرد: بیمارستان‌های شهید بهشتی، آیت‌الله یثربی، میلاد، متینی، شبیه‌خوانی و نقوی در کاشان، بیمارستان‌های شهید رجایی و سیدالشهدا در آران و بیدگل، خاتم الانبیا و فاطمیه در نطنز از پایگاه انتقال خون شهرستان کاشان خون دریافت می‌کنند.

زنان و مردان از سن قانونی ۱۸ سال تا سن ۶۰ سالگی و در صورت اهداکننده مستمر بودن، تا سن ۶۵ سالگی می‌توانند خون اهدا کنند.

هر واحد خون به فرآورده‌هایی مانند گلبول قرمز شسته شده، پلاکت، پلاسمای تازه منجمد و رسوب کرایو تبدیل می‌شود و در واقع یک واحد خون می‌تواند در اختیار چند بیمار نیازمند قرار بگیرد.

میانگین اهدای خون در کشور ۲۵ و در استان اصفهان ۲۷ به ازای هر یک‌هزار نفر است.

شهرستان کاشان با جمعیت بیش از ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =