اردن با حاکمیت محدود اسراییل بر کرانه باختری هم مخالف است

تهران- ایرنا- دولت اردن با ابلاغ پیامی از طریق مجاری مختلف به رژیم صهیونیستی مخالفت خود با الحاق بخش‌های کوچک از کرانه باختری را نیز اعلام کرد.

شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از منابع آگاه گزارش داد: دولت امان تاکید کرده است که حتی با حاکمیت محدود اسرائیل بر کرانه باختری مخالف است و به صورت مناسب به آن پاسخ خواهد داد.

طبق این گزارش، یکی از مجاری ارسال این پیام از سوی اردن دیدار اخیر بین عبدالله دوم پادشاه اردن و یوسی کوهن رئیس موساد (سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی) بوده است.

در این گزارش آمده است که کوهن در جریان دیدار با عبدالله دوم موضع اردن در خصوص حاکمیت محدود اسرائیل بر مناطق شهرک نشین یا حاکمیت بر بخش کوچکی از جوامع یهودی در کرانه باختری را جویا شده است.

طبق گزارش مزبور، پاسخ اردن در واکنش این بود که هیچ تفاوتی بین اقدام در جهت الحاق بخش اعظم یا بخش جزئی از کرانه باختری برای امان وجود ندارد.  

عبدالله دوم اخیرا نسبت به الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی به رژیم صهیونیستی هشدار داد و اعلام کرد که در صورت پیشبرد طرح الحاق، این مساله منجر به درگیری گسترده با پادشاهی اردن هاشمی می‌شود.

وی پس از آن نیز تاکید کرد که حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری ثبات در خاورمیانه را تهدید می‌کند.

عمر الرزاز نخست وزیر اردن نیز تهدید کرده است که امان در صورت اجرای طرح انضمام کرانه باختری در روابط خود با اسرائیل تجدید نظر خواهد کرد.

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که پادشاه اردن دریافت تماس تلفنی از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را رد کرده و همچنین درخواست بنی گانتس وزیر جنگ این رژیم برای سفر به امان را نپذیرفته است.

بسیاری از اردنی‌ها برغم وجود توافقنامه صلح با تل آویو، اسرائیل را به عنوان یک رژیم اشغالگر متخاصم می‌شناسند و علیه عادی سازی روابط با این رژیم تظاهرات برگزار می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha