ادارات خراسان شمالی ایجاد ۱۰ هزار و۲۰۰ فرصت شغلی را متعهد شدند

بجنورد- ایرنا- مسوول دبیرخانه کارگروه اشتغال خراسان شمالی گفت: دستگاه‌های اجرایی استان، ایجاد ۱۰ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی را در سال جاری متعهد شدند که این رقم، ۲۰ درصد بیش از تعهد سال گذشته است.

حمید خدابنده روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال قرار است ۱۰ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی،  از محل پرداخت تسهیلات و یا استخدام بخش دولتی، اجرای پروژه‌های عمرانی، صدور مجوزهای کسب و کار و یا به کار گیری از طریق کاریابی ها محقق خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته، دستگاه های اجرایی استان ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی را تعهد کرده بودند که از این میزان، ۱۰ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی محقق شد.  

وی در بخش دیگر سخنان خود در باره تاثیر کرونا در بخش تولید و اشتغال گفت: در این استان، بخش زیادی از اشتغال مردم، در بخش کشاورزی بوده و اقتصاد استان بر پایه کشاورزی است بر این اساس خسارت های کرونا به نسبت استان هایی با درصد اشتغال بیشتر در بخش خدمات کمتر بوده است.

خسارت کرونا در خراسان شمالی کمتر بود

مسوول دبیرخانه کارگروه اشتغال خراسان شمالی تصریح کرد: واحدهای خدماتی، همچون کسب و کارهای مربوط به گردشگری رستوران‌داری، حمل و نقل مسافر و واحدهای آموزش بخش خصوصی،  بیشترین تاثیر را از کرونا دیده اند.

وی تصریح کرد: در این استان، میانگین اشتغال  در بخش خدمات از میانگین کشوری حدود ۱۳درصد پایین تر بوده و اشتغال بخش کشاورزی بیش از ۲ برابر میانگین کشوری است به همین لحاظ، در شیوع کرونا اشتغال خراسان شمالی، به نسبت استان های دیگر خسارت کمتری دیده است.

مسوول دبیرخانه کارگروه اشتغال خراسان شمالی افزود: البته حوزه دام هم متاثر شد، فعالان در تولید مرغ و دامداری تاحدی خسارت دیده است، اما این میزان، کم بود.

تعویق پرداخت اقساط وام 

وی خاطرنشان کرد: بیشترین کسب و کارهای خسارت دیده، از کرونا در طرح های روستایی،  مربوط به اقامت گاه های بوم گردی و مراکز کردشگری است، برای حمایت از این واحدها، پرداخت اقساط تسهیلات، چندماه به عقب افتاد.

وی افزود: در استان، ۴۱ اقامت گاه بومگردی، با استفاده از تسهیلات روستایی و عشایری اجرا شده است.  از این تعداد،   ۳۷ طرح به بهره برداری رسیده و مابقی در دست اجرا است.

مسوول دبیرخانه کارگروه اشتغال خراسان شمالی خاطرنشان کرد: برای حمایت از تمام افراد که با استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری طرح اجرا کرده اند، دریافت اقساط سه ماه به تعویق افتاده است.  

خراسان شمالی به لحاظ پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری استان برتر کشور است.

۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =