زنان گلستان کرونا را جدی‌ نمی‌گیرند

گرگان - ایرنا - آمار ابتلای گلستانی‌ها به کرونا هر روز بیشتر می‌شود و در سایه کم‌توجهی شهروندان به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اصرار به برگزاری مجالسی مانند عروسی و عزا، گروه‌های آسیب پذیری مانند زنان بیش از همیشه در خطر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ قرار گرفته‌اند.

در ابتدای شیوع کرونا برخی درمانگران از مبتلا نشدن کودکان به این بیماری سخن گفته بودند و یا حتی تعداد زنان مبتلا به کرونا را بسیار کمتر از مردان برآورد می کردند اما بررسی آمار و گزارش مدیران بهداشت و درمان گلستان در چند روز اخیر نشان می دهد تعداد زنان و کودکان مبتلا به کووید ۱۹ در حال افزایش است.

محدودیت فضای اجتماع زنان در مجالس نسبت به مردان و اصرار به انجام رسم و آیین های احوال پرسی در مجالس مانند در آغوش گرفتن از جمله دلایل و عوامل اصلی ابتلا به کرونا در زنان گلستانی است.

فرماندار گنبدکاووس افزایش تعداد مجالس عزا و عروسی در این شهرستان را تایید کرد و گفت: با توجه به طولانی شدن مدت زمان شیوع کرونا، برخی شهروندان از رعایت چند ماهه پروتکل های بهداشتی خسته شده اند و همانند قبل ضرورتی برای انجام آن نمی‌بینند.

عبدالقدیر کریمی اظهار داشت: مجالس این شهرستان به طور عمده در فضای محدود خانه های روستایی برگزار می شود و با توجه به تعداد بالای زنان در میهمانی ها، احتمال انتقال کرونا از فرد ناقل به افراد سالم با سرعت بیشتری در زنان اتفاق می‌افتد.

وی گفت: فقط در یک شب ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا در گنبدکاووس جان خود را از دست دادند که اغلب آن ها زنان بوده و در جلسات عروسی و عزا به این بیماری مبتلا شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز با اشاره به تعداد بالای زنان مبتلا به کرونا در استان گفت: اصرار به انجام برخی رسم ها در مجالس عروسی و عزا سبب شده شیوع این بیماری در زنان روز به روز افزایش باشد .

عبدالرضا فاضل بیان کرد: نمی‌توان از مردم انتظار داشت تمام زندگی خود را تعطیل کنند اما رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامتی و جان شهروندان نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

وی بیان کرد: تعداد مبتلایان به کرونا در گلستان نسبت به اسفند ماه کمتر شده اما تعداد مبتلایان زن و کودک به مراتب بیشتر از پیک اول شیوع این بیماری است.

توجه زنان به کرونا و اجرای پروتکل های بهداشتی در مهار این بیماری نقش سازنده و اثر گذاری دارد.

تعلیق برخی مراسمات مانند عروسی و عزا، چشم پوشی از حضور در جلسات زنانه و اکتفا به تماس های تلفنی برای جویا شدن احوال دوستان و بستگان، از جمله راهکارهایی مورد تاکید کارشناسان برای کمک به مهار کرونا است.

به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، از چند روز گذشته در برخی شهرهای گلستان به خصوص مناطق شرقی محدودیت های کرونایی مانند لغو برگزاری مجالس عروسی و عزا اعمال شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس دیروز با ابراز نگرانی از روند رو به رشد افراد مبتلا به کرونا در این شهرستان گفت که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی بیماران کرونایی در گنبدکاووس تکمیل شد.

دیروز همچنین اعلام شد که یک بانک در شهرستان گنبد کاووس به دلیل ابتلای همه کارمندان آن به ویروس کرونا تعطیل شد.

استاندار گلستان یکی از دلایل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در شهرهای شرق گلستان را رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و شرکت در مجالس و عزا و عروسی عنوان کرد و گفت: تنها راه مقابله با این ویروس و پیشگیری و کنترل آن، رعایت توصیه‌های بهداشتی از جمله ماسک زدن، شستن دست‌ها و شرکت نکردن در مراسم‌ و تجمعات بویژه در شهرستان‌های با وضعیت قرمز بیماری کرونا است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه گفت: تاکنون ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =