استاندار چهارمحال‌ و بختیاری: طرح‌های مقابله و پیشگیری از اعتیاد بومی‌سازی شود

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهازرمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت بحث پیشگیری و مقابله با اعتیاد و مواد مخدر گفت: طرحهای مقابله و پیشگیری از اعتیاد در استان بومی‌سازی شود.

اقبال عباسی یکشنبه شب در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان افزود: مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بیکاری و آموزش از عوامل تاثیرگذار در گرایش به سمت مواد مخدر و همچنین افزایش آسیب‌های اجتماعی است.

وی، بر انجام طرح‌های تحقیقاتی ،علمی و پژوهشی پیرامون اعتیاد و شناسایی دلایل گرایش به مصرف تاکید کرد و گفت: با شناسایی مهمترین دلایل شیوع و مصرف مواد مخدر، در استان می‌توان در راستای کاهش این مشکلات برنامه‌ریزی کرد.

استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: با دریافت اطلاعات واقعی و صحیح در مناطق مختلف و اولویت‌بندی این مشکلات، متولیان برنامه‌ریزی می‌توانند در راستای پیشگیری و مقابله برنامه‌ریزی کنند.

وی با تاکید بر اینکه اجرای فعالیت‌های حوزه پیشگیری در چند سال اخیر در استان موفق بوده است، افزود: با توجه به این موفقیت‌ها، درصد اعتیاد، نرخ شیوع مصرف ، کاهش سن اعتیاد، تغییر مصرف، گسترش مواد مخدر در بین زنان و دانش‌آموزان به عنوان یک تهدید تلقی می‌شود که نیاز به برنامه‌ریزی بیشتر و دقیق‌تر دارد.

عباسی، بر اجتماعی کردن امر مقابله و پیشگیری از اعتیاد در استان تاکید کرد و گفت: استفاده از تریبون نمازهای جمعه، استفاده از ظرفیت‌های تبلیغاتی، فرهنگی، رسانه و اقتصادی در حوزه پیشگیری و مقابله، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

به گفته وی، اعتیاد یک معضل جهانی است که سیاست استکباری و استعماری با استفاده از این ظرفیت به دنبال تخریب و تباهی مردم به خصوص نیروهای جوان است.

استاندار چهارمحال و بختیاری، بر همراهی خانواده‌ها با حاکمیت برای مقابله با این آسیب تاکید کرد و گفت:باید در خانواده‌ها این فرهنگ حاکم باشد که فرزندان مشکلات خودشان را با خانواده در میان بگذراند چرا که با تحقق این امر، از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به افزایش میزان کشفیات مواد مخدر، تعداد دستگیر شدگان، افزایش طرح‌های مقابله‌ای و همچنین دستگیری معتادان، خرده فروشان، منهدم کردن باندهای تهیه و توزیع مواد مخدر و  ناامن کردن محلات پر خطر در چندسال گذشته در استان گفت: پلمب کردن منازل و محل‌های تهیه و توزیع و همچنین محل‌های استعمال مواد مخدر در سال گذشته در استان بی سابقه بوده است.

علیرضا علی‌محمدی افزود: شیوع اعتیاد و گرایش زنان به مصرف مواد مخدر در استان باید همواره مورد ارزیابی قرار گیرد و مسوولان و دست‌اندرکاران برای پیشگیری و مقابله بیش از پیش در این بخش تلاش کنند.

وی اظهار داشت: کمرنگ بودن حوزه آموزش در زمینه مهارت نه گفتن، فرزندپروری، خانواده و همچنین مسایل فرهنگی از مشکلاتی است که نقش مهمی در گسترش گرایش به مصرف مواد مخدر دارد.

علی‌محمدی، به وجود مشکلات خانوادگی، مسائل و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و بیکاری به عنوان مشکلات و عوامل گسترش اعتیاد در جامعه اشاره کرد و گفت: بیکاری اولویت مهم در افزایش اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی دیگر است.

وی گفت: پُر نشدن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و همچنین کمرنگ بودن ارتباط عاطفی بین خانواده، از دیگر دلایل افزایش آسیب اجتماعی است.

علی‌محمدی افزود: حذف اعدام از جرائم مواد مخدر به دلیل رعایت و حفظ حقوق بشر ، مسایل سیاسی و بین‌المللی، باعث شده که مجازات‌ها هم تاثیری در کاهش جرائم نداشته باشد.

به گزارش ایرنا،چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان با جمعیتی افزون بر ۹۷۹ هزار نفر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =