سه طرح عمرانی شهری با هزار میلیارد تومان اعتبار در شیراز افتتاح شد

شیراز-ایرنا- سه طرح عمرانی شهری شامل فاز اول تقاطع سه سطحی استاد بهمن بیگی، بزرگراه مهندسین و فاز دوم تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی با اعتبار یک هزار میلیارد تومان اعتبار در شیراز به بهره برداری رسید.

افتتاح سه پروژه شهری شیراز یکشنبه همزمان با روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) و دهه کرامت در شیراز انجام شد.

اولین پروژه تقاطع غیرهمسطح استاد بهمن بیگی بود که با صرف هزینه ۴۹۱ میلیارد تومان افتتاح شد.

تکمیل رینگ شرقی غربی شیراز،هدایت خودروهای سنگین از ورودی جاده بوشهر به کمربندی و ساماندهی ورودی و خروجی مسافرین پایانه امیرکبیر از جمله اهداف ساخت این تقاطع عنوان شد.

استاندار فارس در آیین افتتاح پروژه‌های شهری شیراز گفت: سه تقاطع غیرهمسطح و بلوار مهندسین به مردم شهر تاریخی شیراز تقدیم می شود.

عنایت الله رحیمی افزود: شهرداری وظایف مختلفی دارد که یکی از آن تسهیل در رفت و آمد و عبور و مرور شهروندان است که این امر باید به افزایش رفاه مردم بیانجامد که با گسترش خدمات این رفاه به اهالی شیراز ارایه خواهد شد.

عنایت الله رحیمی استاندار فارس

وی ضمن تشکر از بردباری مردمی که در نزدیکی محل ساخت این طرح ها ساکن بودند گفت: افتتاح این پروژه ها قطعا دردسرهایی برای اهالی این منطقه داشته که اکنون با ایجاد دسترسی شمال غرب شیراز به جنوب این شهر، ایمنی را برای مردم به ارمغان می‌آورد.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها که امروز در شیراز افتتاح شد طرح های سبز محسوب می شود که به کاهش صرف زمان و انرژی منجر می‌شود.

وی با اظهار امیدواری درباره اینکه شهرداری شیراز با استفاده از همه ظرفیت های موجود از جمله نخبگان و سرمایه گذاران برای توسعه این کلانشهر گام بردارد گفت: بروکراسی اداری شهری نیز باید کاهش یابد تا با جذب سرمایه بیشتر بتوان مسیر سرمایه گذاری و توسعه این کلانشهر را تسهیل کرد.

استاندار فارس تاکید کرد: بیش از یک هزار میلیارد تومان برای ساخت این پروژه ها هزینه شده که ضرورت دارد در آینده طرح های تفریحی، توریستی ،تجاری و ورزشی در مناطق پیرامونی این پروژه‌ها در اولویت قرار گیرد و مجموعه قانون گذاران شهری و ملی نیز باید در این راستا کمک کنند که این پروژه ها به توسعه شهر منجر شود.

انسان محوری در شیراز توسعه یابد

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز در این مراسم گفت: سه پروژه شهری در شیراز افتتاح شد که کار بزرگی بود و امیدوارم هرچه که مایه رفاه، آسایش و خوشحالی مردم باشد به انجام برسد.

آیت الله لطف الله دژکام ادامه داد: رویکرد شهرداری شیراز در سالهای اخیر به نوعی انسان محوری بوده که بسیار رویکرد ارزشمندی است.

وی ادامه داد: ساخت و ساز با گشایش در روحیه و معنویت حاصل انسان محوری است که باید به عنوان یک هدف‌گذاری و جهت گیری ارزشمند همه مدیران دیگر نیز آن را دنبال کنند.

امام جمعه شیراز بیان کرد: اگر امروز با آسیب های اجتماعی و معضلاتی روبه رو هستیم ناشی از توجه نکردن به جایگاه انسان است و توسعه صرف در مسیر مسائل عمرانی گره از مشکلات ما باز نخواهد کرد.

وی اظهار داشت: باید آسیب‌های اجتماعی در شهر گردشگرپذیر شیراز با تلاش همه نهادها کاهش یابد.

کرونا کار را متوقف نکرد

رییس شورای شهر شیراز نیز در این آیین اظهار داشت: فضای کرونایی موجود محدودیت هایی برای ساخت و تکمیل پروژه های عمرانی شهر شیراز ایجاد کرد اما نتوانست کار را متوقف کند.

سید عبدالرزاق موسوی افزود: تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی بنام شهیدی والا مقام نامگذاری شده است زیرا هر چه اکنون در کشور و فارس و شیراز داریم مدیون خون این شهدا است و یکی دیگر از پروژه‌هایی که افتتاح شد، به نام مهندسین نامگذاری شده که شاید قدم کوچکی برای تقدیر از مهندسین و متخصصین شیراز باشد و نامگذاری تقاطع بهمن بیگی نیز به دلیل خدمات والای این فرد در آموزش عشایری بود.

اسماعیل صالحی معاون فنی شهرداری شیراز نیز در این آیین گفت: تقاطع استاد بهمن بیگی در زمستان ۹۷ کلنگ خورد و با توجه به مشکلات اقتصادی جابجایی تاسیسات شهری کار انجام و این تقاطع در فاز یک به طول هزار مترمربع احداث شد.

وی ادامه داد: در فاز دوم زیرگذری در این منطقه از قسمت شمال غرب به سمت جنوب احداث خواهد شد.

صالحی بیان کرد: با افتتاح این تقاطع ترافیک بلوار امیرکبیر و پل امام حسن (ع) کلانشهر شیراز برطرف می شود.

حیدر اسکندرپور شهردار شیراز

افتتاحیه‌های سریالی در شیراز

شهردار شیراز نیز در این مراسم گفت: علیرغم شیوع کرونا طرح های عمرانی شیراز تعطیل نشد و تا هفته دولت بصورت سریالی طرح های زیادی در شیراز افتتاح می شود.

حیدر اسکندرپور بیان کرد: باغ ایرانی به وسعت ۱۰ هکتار در حال ساخت است که تا پایان امسال تکمیل و تقدیم مردم شیراز می شود.

وی بر انسان محور بودن طرح های در حال ساخت در این شهر تاکید کرد و گفت: در کلانشهر شیراز نیازمند فضاهای انسان محور هستیم که در هر منطقه شهرداری بین سه تا پنج پروژه از این دست در دست اجرا است.

وی ادامه داد: بزرگراه شهید سلیمانی یکی از بزرگترین پروژه های شهری است که امسال بالغ بر یک هزار میلیارد تومان برای ساخت آن هزینه می‌شود که این طرح تا دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید و با تکمیل این پروژه های رینگ های پیرامونی شیراز تکمیل خواهد شد.

وی منظر شهری شیراز را ضعیف توصیف کرد و گفت: امسال ۲۰ پروژه منظر شهری تا پایان سال در این شهر به بهره برداری می رسد و در کنار آن ارتقا فضای سبز شهری و آسفالت نیز در دستور کار شهرداری شیراز قرار دارد.

اسکندرپور از تمام کارگران و مهندسین و متخصصین که در تکمیل طرح های شهری کمک کرده‌اند تشکر و از شهروندانی که در کنار محل ساخت این پروژه های شهری ساکن هستند نیز عذرخواهی کرد.

ویژگی طرح‌های افتتاح شده در شیراز

در ادامه این آیین بزرگراه مهندسین در حدفاصل بولوار امیرکبیر روبروی مرکز تعویض پلاک تا تقاطع ایمان جنوبی-کمربندی نیز افتتاح شد.

هزینه ساخت این پروژه که ۲ هزار و ۲۶۰ متر طول و ۵۵ متر عرض دارد ۲۶۳ میلیارد تومان بوده است.

کاهش تردد خودروهای سنگین در بلوار امیرکبیر،سهولت دسترسی به بزرگراه شهید سلیمانی ،کمربندی و استان های شمالی و شمال غربی و همچنین تکمیل رینگ درون شهری غربی شیراز از اهداف ساخت این بزرگراه عنوان شد.

فاز دوم تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی (پل های ۲ و ۳) در موقعیت تقاطع کمربندی-بولوار ایمان جنوبی با ۷۳ میلیارد تومان اعتبار سومین پروژه شهری بود که امروز با حضور استاندار فارس و دیگر مقامات استانی و شهری در شیراز به بهره‌برداری رسید.

طول یکی از پل‌های هوایی که در این محل افتتاح شد ۲۲۰ متر و دیگری ۱۱۰ متر است.

افزایش ضریب ایمنی تردد و کاهش زمان سفر در تقاطع ،کاهش تردد خودروهای سنگین در سطح شهر از طریق اتصال به بزرگراه مهندسین و تقاطع سه سطحی استاد بهمن بیگی و بهبود تردد ورودی غربی شیراز از دلایل ساخت تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی بیان شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =