اجازه‌نامهِ قرائت ۱۳ قاری قرآن صادر شد

تهران- ایرنا- در اختتامیه دوره تخصصی اقراء از سوی شورای عالی قرآن امروز ۱۳ قاری ممتاز اجازه‌نامه قرائت دریافت کردند.

به گزارش حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، جلسه اختتامیه دوره تخصصی اقراء روز یک‌شنبه ۸ تیرماه با حضور تعدادی از قاریان ممتاز تهران در ساختمان کوثر واقع در مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این برنامه، امیرمحمد زاهدی به عنوان مقری در جایگاه حاضر شد و ضمن تبریک کسب این افتخار به قاریانی که قرائت حفص از عاصم را با تلاوت یک دوره کل قرآن به پایان رساندند، قسمتی از متن اجازه‌نامه را قرائت کرد و یادآور شد که این اجازه ما را ملزم به رعایت حدود الهی در قرائت قرآن کرده است.

در این جلسه که به همت شورای عالی قرآن و با حضور محمدتقی میرزاجانی؛ معاون اجرایی شورا برگزار شد، سیدباسم موسوی، سیدمرتضی پورایوانی، حیدرمیرزایی، عبدالمحمد پورعاشوری، مرتضی شکوری، مهدی کرامتی‌زاده، داوود لاچینانی‌، محمد برخورداری، محمدحسن موحدی، مجتبی محمدبیگی، حمید شیخ‌زاده، جواد ملازاده و حسن اختری با حضور در جایگاه و تلاوت سوره‌های کافرون تا آخر قرآن، سوره حمد و آیات ابتدایی سوره بقره پرداخته و اجازه‌نامه خود را دریافت کردند.

اجازه در قرائت، مجوزی است از استاد (شیخ مُجیز) به شاگرد (مُجاز) مبنی بر اینکه کل قرآن را از حفظ مُتقن با رعایت تجوید و تمایز بین متشابهات بر وی خوانده است اکنون شاگرد نیز اجازه إقراء بر دیگران را دارد. 

انواع اجازات: ۱- اجازه به یک روایت؛ مانند اجزاه به روایت حفص از عاصم ۲- احازه به قرائات سبع از طریق شاطبیه ۳- اجازه به سه قرائت مکمل قرائات عشر از طریق «الدره المضیه» که به قرائات عشر از طریق شاطبیه و العشر الصغری از طریق الذره معروف هستند. ۴- اجازه به قرائات عشر الکبری از طریق « طبیه النشر»

اقراء از نظر اصطلاحی یعنی این که قاری قرآن نحوه تلفظ و ادای دقیق کلمات قرآن را از استاد و شیخ قرائت آموزش می‌بیند و قاریان قرآن در کشورهای صاحب سبک قرائت؛ مانند مصر و سوریه و عراق دارای اجازه مکتوب هستند.
در روش اقراء، قاری قرآن نحوه تلفظ و ادای دقیق کلمات قرآن را از استاد و شیخ قرائت فرا می‌گیرد و الفاظ قرآن با دقت و امانت نسل به نسل و سینه به سینه حفظ شده و منتقل می‌شود و شورای عالی قرآن به منظور برقراری اتصال قرائت قرآن در جمهوری اسلامی ایران به اسناد معتبر شیوخ صاحب اجازه، از سال ۹۳ با دعوت از شیخ عصفور از مصر در این زمینه فعالیت‌هایی را آغاز کرد. 
در حال حاضر تعدادی از قاریان، حافظان و اساتید قرآن کریم در قالب دوره‌های تخصصی اقراء در محضر شیوخ قرائات حضور یافته و یک دوره کامل قرآن کریم را قرائت و اجازه ‌نامه قرائت را کسب کرده‌اند. تاکنون بیش از ۹۰ نفر از قاریان، حافظان و اساتید قرآن کریم در قالب برگزاری ۲۰ دوره تخصصی اقراء موفق به کسب اجازه‌نامه شده‌اند. 

شیخ محمد فهمی عبدالسید عصفور از مصر، مقیم ایران شده تا اساتید بزرگ ایرانی، قرآن را کامل نزد ایشان قرائت کنند. البته مدتی استاد مرحوم کرخی از عراق و رفعت علی‌دیب از سوریه در زمینه اقراء قاریان ایرانی را هدایت می کردند؛ ولی اکنون قاریان و اساتید ایرانی به صورت مستمر از استاد عصفور بهره‌مند می شوند. به گفته شیخ عصفور تا حدود صد سال پیش شیعیان زیادی مروج این سنت مبارک بوده‌اند که بنا به هر دلیلی در سال‌های معاصر با غفلت مواجه شده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha