طرح حدنگاری در ۱۷۲هزار هکتار از اراضی قزوین اجرا شده است

قزوین -ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: طرح حدنگاری یا کاداستر در ۳۳۴پلاک و ۱۷۲ هزار هکتار از اراضی این استان اجرایی شده است.

فاطمه خمسه روز یکشنبه در نشست کارگروه کاداستر استان قزوین که در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، افزود: طرح کاداستر اراضی کشاورزی با یک برنامه‌ریزی بلند مدت باید به سمت مدیریت زراعی حرکت کند زیرا در این طرح هر بهره‌بردار با توجه به میزان اراضی که در اختیار دارد، کشت خواهد کرد.
وی سطح زیر کشت اراضی کشاورزی استان قزوین را ۶۳۷ هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام کرد و افزود:  ااین میزان شامل یک هزار و ۲۳۲ پلاک استان ثبتی بوده و طرح کاداستر در ۳۳۴ پلاک در دست اجرا است.
خمسه ادامه داد:  اعتبارات موردنیاز اجرای این طرح در استان در فاز ملی بوده و برنامه‌ریزی برای تخصیص اعتبارات استانی نیز باعث تأثیرات مثبت در انجام بهتر و سریع‌تر خواهد بود.
این مسوول با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح اراضی استان را به ۲۰ فاز تقسیم کرده ایم، افزود: هم اکنون طرح کاداستر در شهرستان‌ البرز  به اتمام رسیده و در شهرستان بوئین‌زهرا نیز  بیش از ۸۰  درصد آن انجام شده و در شهرستان‌های دیگر نیز  اجرای این طرح را در دستور کار داریم.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر طرح کاداستر در حدود ۵۰ درصد از اراضی و رفع تداخلات در  ۲۷ درصد منطقه استان قزوین انجام شده است.
این مسوول یاد آور شد: هماهنگی و تعامل خوبی بین ثبت اسناد و املاک و جهاد کشاورزی برای اجرای این طرح وجود دارد.

اسناد  اراضی دولتی قزوین به شکل تک برگی صادر می‌شود 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قزوین نیز در این نشست گفت: به منظور ایجاد تحول در شفاف سازی مالکیت صدور اسناد، سندهای مالکیت ملی و دولتی اراضی این استان از این پس به صورت تک برگی صادر می شود.
صفدر کشاورز در ادامه جلوگیری از تعرض و تصرف اراضی دولتی و مقابله با زمین‌خواری را از مزایای اسناد تک‌برگ و اجرای طرح کاداستر عنوان کرد و افزود: ضرورت دارد تا همه ادارات نسبت به دریافت اسناد مالکیتی کاداستر اقدام کنند.
وی با اشاره به نبود اطلاعات دقیق در خصوص زمینهای کشاورزی و نبود برنامه‌ریزی در این زمینه تصریح کرد: ما برای اینکه بدانیم از چه چیز و چگونه باید حفاظت کرد به این طرح نیاز مبرم داریم.
این مسوول  با بیان اینکه طرح کاداستر از سال ۹۳ تصویب شد تا در اراضی کشاورزی، ملی و منابع طبیعی عملیاتی شود، اظهار داشت: در استان قزوین یک میلیون و ۵۳۸ هزار هکتار اراضی ملی، کشاورزی، بافت شهری و روستایی وجود دارد که ۹۳۵ هزار هکتار  آن را اراضی ملی تشکیل می‌دهد.
کشاورز ادامه داد: ۹۳۶ هزار هکتار از اراضی استان قزوین ملی و ۴۸۱ هزار هکتار آن کشاورزی و ۱۳ هزار هکتار بافت شهری و ۲۲ هزار هکتار هم بافت روستایی داریم.
این مسوول با اشاره به تهیه نقشه جانمایی و اصلاح و ثبت اراضی، افزود: از مجموع ۹۳۶ هزار هکتار اراضی ملی استان تاکنون نقشه ۶۱۶ هزار هکتار تهیه شده  و در بخش  منابع طبیعی ۱۷۲ هزار هکتار استانداردسازی و جانمایی شده که منجر به صدور سند تک برگی برای اراضی ملی شده است.
کشاورز تصریح کرد: در اراضی کشاورزی استان قزوین در حال حاضر بیش از بکهزار  پلاک کشاورزی داریم که در راستای اجرای طرح کاداستر تعداد ۳۳۴ پلاک شناسایی و ثبت شده است.
طرح حدنگاری به نقشه برداری ثبتی و پایش ماهواره ای اراضی پرداخته می شود.
استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =