۵۷۶ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های عمرانی خاش اختصاص یافت

زاهدان- ایرنا- فرماندار خاش سیستان و بلوچستان گفت: امسال برای اجرای ۱۸۹ پروژه این شهرستان در قالب ۲۳ فصل و ۴۸ برنامه افزون‌بر ۵۷۶ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

صاحب گل صالحی روز یکشنبه در کمیته برنامه‌ریزی خاش و تفتان اظهارداشت: یکی از علل مهم عدم توسعه یافتگی خاش نزدیک بودن به مرکز استان و دیده نشدن در اعتبارات و برنامه‌ریزی‌هاست.
وی با تاکید بر اینکه برنامه بر بودجه مقدم است افزود: داشتن برنامه کاری و تدوین سند توسعه گامی مهم برای ارتقای شاخص‌های خدمت رسانی و تلاش برای کاهش مشکلات مردم است.
فرماندار خاش بر اهمیت و ضرورت توجه به مبحث تامین آب آشامیدنی شهری و روستایی، توجه به حمل و نقل و زیرساخت‌های شهرستان، تکمیل طرح‌های هادی روستایی، اصلاح و بهسازی جاده بخش پشتکوه و ایجاد پایگاه امداد و نجات در کارواندر تاکید کرد.
سرپرست فرمانداری تفتان نیز گفت: برای اجرای ۱۲۳ پروژه این شهرستان در قالب ۱۹ فصل و ۳۵ برنامه افزون بر ۲۲۴ میلیارد ریال اختصاص یافته که این اعتبار برای شهرستانی تازه تاسیس مثل تفتان بسیار ناچیز بوده و بهتر است این اعتبار برای اجرای ۲۰ پروژه تعریف شود.
محمدحسن اجباری اظهارداشت: شهرستان تفتان به راه‌های مناسب، تامین آب آشامیدنی و بهداشت و برق مردم نیاز دارد.
نماینده مردم خاش، میرجاوه، تفتان و بخش‌های کورین و نصرت آباد زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه معیار و شاخص مهم ارزیابی عملکرد مدیران در جذب اعتبارات ملی بوده و ما نیز در مجلس پیگیری‌های لازم را خواهیم داشت گفت: دغدغه مهم مردم توجه به مباحث آب، راه و آموزش بوده اما اعتبارات قطره چکانی هیچ مشکلی را حل نمی کند.

اسماعیل حسین زهی افزود: پروژه راه خاش به مقصد شهرهای همجوار مانند زاهدان، میرجاوه، سراوان و ایرانشهر باید تامین اعتبار و اجرایی شود.
وی تاکید کرد: کارخانه سیمان اقدام مثبتی را در خاش انجام نداده و باید در مباحث آموزشی ورود پیدا کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه اعتبارات استانی جواب‌گوی نیازهای منطقه نیست گفت: افزون بر ۲ هزار میلیارد تومان بودجه استان بوده که با توجه به حجم بالای مشکلات و کمبود و نیازها بسیار ناچیز است.
منصور بیجار افزود: به دلیل ضعف در برنامه‌ریزی‌ها، منفعل بودن مدیران، نبود ارتباطات مناسب مدیران با مرکز و تعریف نادرست از شاخص‌ها سبب شده که سیستان و بلوچستان در رده ۳۱ کشوری در تمام شاخص‌ها بجز آموزش قرار گیرد.
وی با تاکید بر اصلاح ساختارها و پرهیز از تمرکززدایی بیان کرد: ۲۷ وظیفه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای مسوولان تعریف شده که مدیران با بهره‌گرفتن از فرصت و ظرفیت‌ها و مدیریت منابع محدود می‌توانند برای کاهش دادن مشکلات تدبیر کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: ۸۵ درصد از بودجه را مدیران با پیگیری‌های مستمر و مطالبه‌گری می‌توانند از منابع ملی بگیرند، اما در استان از این ظرفیت بزرگ محروم مانده‌ایم.
وی تصریح کرد: وجود ۴۴۵ روستای فاقد برق در سیستان و بلوچستان از گلایه‌مندی‌های بزرگ است و متاسفانه در مباحث مختلف دیگر نیز از بسیاری شاخص‌ها دور مانده‌ایم.
وی اظهارداشت: دولت به مردم سیستان و بلوچستان نگاه ویژه‌ای دارد و در حوزه‌های مختلف کارهای خوبی اجرا شده و تنها در مبحث گازرسانی به استان افزون بر ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری از سوی وزارت نفت انجام شده است.
بیجار افزود: اجرای ۶۸۸ پروژه در حوزه سلامت و اختصاص ۵۶۰۰ میلیارد تومان اعتبارات برای مباحث زیرساختی، تلاش برای حل مشکلات حاشیه نشینان، اختصاص ۷۰۰ میلیارد به مبحث ساخت مدارس و سایر بخش‌ها از توجهات ویژه دولت به استان است.
به گزارش ایرنا خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =