کشاورزان ابرکوه برای آبیاری نوین از کمک‌های دولت استفاده کنند

یزد - ایرنا - رییس شورای حفاظت منابع آب ابرکوه گفت: کشاورزان شهرستان از ظرفیت هایی که مدیریت جهاد کشاورزی با کمک‌های بلاعوض دولت فراهم کرده با اجرای طرح های آبیاری نوین و تغییر شیوه کشت سنتی محصول زراعی و باغی در مدیریت برداشت این ماده حیاتی تلاش کنند.

محمد کاظمی نسب عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به افزایش بارندگی ها در سال آبی ۹۹ - ۹۸ باید به این نکته توجه کرد که زیان انباشته شده ناشی از تداوم پدیده خشکسالی در ۲ دهه گذشته، ذخایر آبی منطقه با تراز منفی روبروست که به آسانی هم قابل جبران نیست.

فرماندار ابرکوه اظهار کرد: کشاورزان برای آبیاری مزارع و باغ‌ها در ساعت اولیه صبح و عصرها (غیر از پیک بار شبکه برق) استفاده کنند.

کاظمی نسب خاطرنشان کرد: زمان پیک بار در شبکه برق ۱۲ الی ۱۶ و ۲۰ الی ۲۱ و متناسب با شرایط اقلیمی و پایداری شبکه برق مناطق مختلف استان یزد اعلام شده است.

رییس شورای حفاظت منابع آب ابرکوه تصریح کرد: بهره برداران از تسهیلات طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی وزارت نیرو استفاده کنند و در زمان پیک مصرف برق چاه‌ها را خاموش و از ۲۰ ساعت برق رایگان نیز بهره مند شوند.

وی ادامه داد: برای مدیریت در برداشت آب از ۶۶۲ حلقه چاه کشاورزی شهرستان تاکنون ۹۷ درصد چاه ها به سامانه هوشمند تجهیز شده است.

کاظمی نسب اضافه کرد: در سال جاری  ۵۰۰ هکتار باغ‌ها و اراضی شهرستان به سیستم آبیاری نوین ، توسعه کاشت محصولات گلخانه‌ای، زعفران و پسته برای استفاده بهینه از آب با مشارکت کشاورزان در دستور کار مسوولان جهاد کشاورزی قرار دارد.

ابرکوه از قطب‌های مهم تولیدات کشاورزی  و دامی استان یزد است که هشت هزار و ۵۰۰ خانوار بهره‌بردار در تولید زردآلو، گندم ، پسته، گیاهان دارویی،  فراوردهای دامی فعالیت دارند و در  زمینه  اجرای طرح‌های آبیاری نوین در رده برترین شهرستان‌های استان قرار دارد.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال‌های اخیر کاهش یافته و ۴۰ درصد اشتغال مردم این شهرستان وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در ابرکوه تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =